روانشناسی و موفقیت

آیا نظم شخصی مهم است؟+ ۷ روش مدیریت آن

آیا نظم شخصی مهم است؟+ ۷ روش مدیریت آن

بد نیست که بحث دربارۀ ویژگی مطلوب نظم پذیری را با چند سوال آغاز کنیم.آیا شما تا به حال با شخص نامنظم و موفقی برخورد کرده اید؟
به نظر شما مردم جوامع قانون مند و نظم پذیر ، موفق ترند یا مردم کشورهایی که دچار هرج و مرج بی قانونی هستند ؟

در مورد خودتان چه؟ زمانی که کارهایتان را با نظم و ترتیب انجام می دهید، بازدهی مطلوب تری دارید یا هنگامی که بدون هیچ برنامۀ خاصی و به صورت کاملاً تصادفی به انجام کارهایتان می پردازید؟

با پاسخ دادن به این پرسش ها متوجه می شویم، همۀ ما کمابیش با این موضوع که یکی از اصول موفقیت در زندگی، شغل، تحصیل و دیگر فعالیت های انسان نظم است، موافقیم.

نظم، اولین و مهم ترین قانون موفقیت است؛ همه ما نظم عمومی را قبول داریم اما وقتی صحبت از نظم شخصی می‌شود ممکن است دچار تردید شویم! داشتن ظم شخصی در زندگی باعث می‌ شود که بهره برداری از امور مختلف به حد زیادی افزایش پیدا کند.
نظم باعث تسلط و کنترل بیش تر بر کارها می‌شود. نظم قابل آموختن است و و با تمرین کردن تقویت می‌شود. مهم ترین اصل تقویت نظم در زندگی، کسب عادت های جدید مثل برنامه ریزی کردن و انجام به موقع کارها است.

ایجاد عادت های جدید و افزایش نظم در زندگی، نیاز به زمان دارد اما پس از عادت کردن به آن، زندگی بسیار لذت بخش تر می‌شود. در ادامه مقاله به بررسی کامل نظم شخصی در زندگی می‌پردازیم.

تعریف نظم و انضباط شخصی
نظم یعنی اینکه شما برنامه‌ای پیوسته و ثابت برای پاسخ دادن به مسئولیت ها داشته باشید. این برنامه فقط ذهنی نیست و لازم است تا به مرحله عمل برسد.

افراد منظم عادت های خاصی دارند که باعث می‌شود زندگی شان را بر اساس برنامه ریزی های خود پیش ببرند.

نظم آموختنی است و به وسیله برخی تمرینات، تقویت می‌شود. اگر زندگی شما به اندازه کافی منظم نیست می‌توانید با یک مشاور رشد فردی صحبت کنید و ازمشاوره روانشناسی کمک بگیرید و تغییرات اساسی ایجاد کنید.

فواید نظم در زندگی
نظم از آن چیزهاست که باید از کودکی در آدم نهادینه شود؛ به همین دلیل آموزش نظم به کودکان هم در مباحث تربیتی بسیار اهمیت دارد.

داشتن نظم شخصی در زندگی، با خود فواید فراوانی به همراه دارد که برخی از آن ها به شرح زیر است:
 استفاده مفید از زمان و فرصت های زندگی
 کنترل بهتر زندگی
 برنامه ریزی بهتر برای رسیدن به اهداف
 افزایش اعتماد به نفس و استقلال در زندگی
 روابط بهتر با دیگران
 کاهش اضطراب
 تسلط بر کارها و امور مختلف

راه های افزایش نظم شخصی در زندگی
نظم شخصی به وسیله تمرین کردن و آموختن عادت های جدید تقویت می‌شود. امروزه دیگر ثابت شده است که موفقیت در زندگی بدون نظم امکان‌پذیر نیست. برخی از راه های افزایش نظم در زندگی بدین ترتیب‌اند:

نظم شخصی در زندگی
نظم ارتباط مستقیمی با استفاده صحیح از زمان دارد. در یک زندگی شلوغ و به هم ریخته، افراد وقتی برای رسیدن به اهداف و برنامه های خود ندارند.
یک لیست برای خود درست کنید و مشخص کنید که چه اهدافی دارید و برای رسیدن به آن ها چه کارهایی می‌خواهید انجام دهید: اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت.


یادداشت کردن
فهرستی از کارها به همراه سررسید و یا تقویمی داشته باشید تا کارهای مهم و روزمره خود را در آن یادداشت کنید. این برنامه را در دسترس و جایی که جلوی چشمتان باشد قرار دهید تا همیشه از آن مطلع باشید.
به این طریق دیگر نگران فراموشی کارهای مهم خود نیستید و تقویم به شما کمک می‌کند تا کارهای خود را به موقع انجام دهید.


کار امروز را به فردا نیفکن
کارهای خود را به تاخیر نیندازید و در زمان خود به آن ها رسیدگی کنید. این کارها شامل امور کوچک و بزرگ مثل تمیز کردن اتاق و کارهای مهم تر زندگی می‌شود.
به تاخیر انداختن امور باعث می‌شود که کارها بر روی هم انباشته شوند و نظم زندگی از بین برود. در نتیجه استرس و اضطراب زیادی را متحمل می‌شوید.

هر چیز سر جای خود
محل زندگی و محیط کار خود را مرتب نگه دارید. برای این کار می‌توانید یک جای مخصوص برای اشیا در نظر بگیرید و همه چیز را بر اساس دسته بندی، در آن قرار دهید.
برای شروع می‌توانید یک بخش از خانه یا محل کار خود را انتخاب کنید و آن را از اول و بر این اساس، سازماندهی کنید.

برنامه ریزی برای مسائل ساده
بهترین روش مدیریت زمان، داشتن نظم شخصی است. برنامه ریزی فقط برای کارهای بزرگ و اهداف زندگی نیست.
اگر می‌خواهید زندگی تان نظم داشته باشد، برای کارهای ساده مثل لباس پوشیدن و غذا خوردن نیز برنامه ریزی کنید. مثلا اگر می‌خواهید به مهمانی بروید، از روز قبل لباس های خود را مشخص کنید و آن ها را در دسترس خود قرار دهید.
کارهای شتاب زده باعث بهم ریختگی و از بین رفتن نظم می‌شود.

برای این که نظم بیش تری داشته باشید لازم است تا انگیره خود را بالا ببرید. به این منظور می‌توانید در صورت انجام دادن کارها، خودتان را تشویق کنید.
مثلا می‌توانید با خودتان قرار بگذارید تا در صورتی که تمام کارهای خود را به موقع انجام دادید، خود را به کافی شاپ دعوت کنید و اگر کارها را طبق برنامه انجام ندادید، خودتان را با حذف یک کار مورد علاقه تنبیه کنید.

اعتماد به دیگران
برنامه بسیار شلوغ، باعث می‌شود که انجام صحیح کارها با مشکل مواجه شود. برخی از افراد احساس می‌کنند که دیگران نمی‌توانند به خوبی کارها را انجام دهند و همه ی مسئولیت ها را خودشان به عهده می‌گیرند.
با واگذار کردن برخی از امور به دیگران می‌توانید برنامه روزانه خود را سبکتر کنید تا کارهای شخصی خود را به نحو احسن انجام دهید.

منبع : honarehzendegi.com
iust.ac.ir

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های محبوب

راهکارهای برای جلوگیری از قطعی عضو
-زخم, -گوارش, -وکیوم تراپی زخم, اورتوپدی, جراحی, دیابت, سوختگی, عفونت, عمل, قطع عضو, وکیوم تراپی
نکاتی در مورد جلوگیری از قطع عضو
مراحل بهبود زخم
-زخم, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, جراحی, درد, دیابت, زخم های واریسی, زنان و زایمان, سوختگی, عفونت, عمل, وکیوم تراپی
مراحل بهبود زخم
زخم های واریسی و درمان آن
-زخم, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, جراحی, درد, دیابت, زخم های واریسی, سوختگی, عفونت, عمل
زخم های واریسی و درمان آن
نشانه های عفونت و آلودگی زخم که باید جدی بگیریم
-زخم, -گوارش, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, جراحی, درد, دیابت, سوختگی, طب فیزیکی،کمر و مفاصل, عفونت, عمل, قلب و عروق, کرونا, کلیه و مجاری ادراری, مغز و اعصاب, وارش, وکیوم تراپی
نشانه های عفونت و آلودگی زخم که باید جدی بگیریم
نقاط قوت و نقاط ضعف وکیوم تراپی
-اخبار داغ, -اعصاب و روان, -زخم, -گوارش, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, پزشکان و متخصصان, تغذیه و رژیم درمانی, تنفس, جراحی, درد, زنان و زایمان, زندگی روزمره, سلامتی شما, سوختگی, طب سالمندان, طب فیزیکی،کمر و مفاصل, عمل, قلب و عروق, کرونا, کلیه و مجاری ادراری, مغز و اعصاب, وکیوم تراپی
نقاط قوت و نقاط ضعف وکیوم تراپی
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare