روانشناسی و موفقیت

انگیزه ازدواج؛ دلایل و انگیزه های درست و نادرست ازدواج

انگیزه ازدواج؛ دلایل و انگیزه های درست و نادرست ازدواج

چه انگیزه هایی برای ازدواج مناسب هستند؟ چگونه می‌توان به درستی تصمیم ازدواج خود پی برد؟
ازدواج به عنوان تصمیمی بزرگ و حیاتی در زندگی هر فرد از جایگاه خاصی برخوردار است. شروع زندگی مشترک می‌تواند راه حلی در جهت ارضای نیازهای زیستی، روانی و اجتماعی باشد.

اما  چگونه تصمیمی بگیریم که بعد از مدتی ، دچار پشیمانی نشویم؟
انگیزه و یا معیار  ازدواج صحیح باید چه باشد تا ما را به خوشبختی برساند؟

اصولا چه انگیزه های غلطی  برای تشکیل زندگی مشترک وجود دارد که بهتر است آنها را بشناسیم و از آنها دوری کنیم؟ انگیزه‌های ازدواج افراد برای تشکیل زندگی مشترک متفاوت است و متاسفانه بعضی از این انگیزه‌ها به دلیل ناسازگاری با واقعیت‌های زندگی مشترک، منجر به شکست در ازدواج می‌شوند.

اگر تصمیم به ازدواج دارید یا به دنبال همسر ایده آل خود هستید، توصیه می‌کنیم که برای موفقیت، هدف خود را از ازدواج مشخص کنید.
برای این منظور مشاوره قبل از ازدواج ضرورت بسیار زیادی می‌یابد. در ادامه شما را با برخی از انگیزه‌های اشتباه ازدواج و همچنین برخی انگیزه‌های لازم جهت ازدواجی موفق آشنا خواهیم کرد.

انگیزه های ازدواج و اهمیت آن در زندگی
بسیاری از افراد در طول زندگی خود با این پرسش مواجه می‌شوند که چرا باید ازدواج کرد؟ ازدواج یکی از مقوله‌های مهم در زندگی هر فردی است که اگر با آگاهی و شناخت صورت بگیرد موجبات رشد و تکامل فردی را فراهم می‌کند.
افراد در چهارچوب ازدواج می‌توانند نیازهای جنسی و عاطفی خود را با شریک زندگی‌شان رفع کنند و به آرامش و عشق دست بیایند.


آنچه اهمیت دارد این است که انگیزه‌های ازدواج خود را به طور منطقی بررسی کنید و ببینید آیا این انگیزه‌ها برای شروع یک زندگی مشترک کافیست یا نه.
گاهی انگیزه اصلی در ازدواج، نثار عشق به یکدیگر و پیمودن مسیری مشترک، با همراهی زوجین نیست بلکه ازدواج وسیله‌ای برای رسیدن به اهداف دیگر می‌شود.
در واقع برخی از افراد برای رسیدن به منافع اجتماعی یا اقتصادی با فردی ازدواج می‌کنند و به محض رسیدن به خواسته‌ها و تمایلات خود، برای طلاق اقدام می‌نمایند.

انگیزه های اشتباه ازدواج در زنان
انگیزه‌های ازدواج زنان وابسته به موقعیت و شرایط فردی متفاوت است. در مواردی که صمیمیت و همدلی در محیط خانواده وجود نداشته باشد و فضای پرتنشی حاکم باشد،
با توجه به محدودیت‌هایی که از نظر فرهنگی معمولا برای زنان وجود دارد ممکن است ازدواج عاملی برای فرار از خانواده باشد. در این شرایط چون فرد از روی احساس و به دور از منطق تصمیم به ازدواج می‌گیرد معمولا موفق نخواهد شد.

از دیگر انگیزه‌های اشتباه که در میان زنان عمومیت دارد ترس از بالا رفتن سن است که البته خانواده و دوستان نیز به این ترس‌ها دامن می‌زنند. برخی دیگر ممکن است صرفا برای رسیدن به رفاه بیشتر و جبران کمبود‌ها تصمیم به ازدواج بگیرند. بدون اینکه در نظر داشته باشند چقدر با فرد مقابل تفاهم دارند.

انگیزه های اشتباه ازدواج در مردان
انگیزه‌های ازدواج مردان بسته به وِیژگی‌های شخصیتی و شرایط مالی یا موقعیت‌هایی که با آن مواجه می‌شوند متفاوت است. ازدواج در برخی جوامع سنتی شیوه پسندیده‌ای جهت ارضای نیازهای جنسی است.
در صورتی که ازدواج صرفا براساس جذابیت جنسی یا فشارهای جنسی باعث می‌شود چشم‌تان به روی بسیاری از حقایق بسته شود و در چنین ازدواجی به دلیل نادیده گرفتن دیگر ابعاد زندگی مشترک، رابطه زناشویی به خطر می‌افتد.

همچنین به دلیل نگاهی که برخی سازمان‌ها به افراد متاهل دارند و ازدواج را یکی از شروط استخدام می‌‌دانند، باعث می‌شود متقاضیان به کار در این سازمان‌ها مجبور به ازدواج شوند.
پس جوانی که جویای کار است خود را ملزم می‌بیند که ازدواج کند، در شرایطی که شاید آمادگی لازم برای آغاز زندگی زناشویی را نداشته باشد.


از دیگر انگیزه‌های اشتباه در مردان می‌توان به اشتباه گرفتن جذابیت جنسی با عشق اشاره کرد. بودن با یک زن زیبا برای بسیاری از مردان لذت بخش است.
اما وقتی جذابیت جنسی محو می‌شود، موضوعات اساسی نادیده گرفته شده پیش از ازدواج، خود را نشان می‌دهند. اگر اعتماد متقابل، تفاهم و برنامه‌های مشترک برای آینده وجود نداشته باشد، نمی‌توانید ازدواج موفقی داشته باشید.

انگیزه های ازدواج در زنان و مردان جهت دست یافتن به ازدواجی موفق
هر فردی به دلیل انگیزه‌هایی که دارد، تصمیم به ازدواج می‌گیرد که این انگیزه‌ها می‌تواند مشوقی باشند برای آغاز یک زندگی مشترک موفق.
البته امروزه با توجه به تورم و مشکلات اقتصادی تمایل مردان برای ازدواج کمتر شده است. روش‌های آشنایی به شکل همسر یابی اینترنتی تبدیل شده که اهداف افراد را از ازدواج و ارتباط دستخوش تغییراتی کرده است. .
ترس مردان از ازدواج همچنین می‌تواند به دلایل عدم آمادگی برای ازدواج و قبول مسئولیت، تجربه‌های قبلی شکست عشقی، از دست دادن آزادی و… باشد.
در ادامه برخی از انگیزه‌های ازدواج مشترک بین زنان و مردان را جهت دستیابی به ازدواج موفق را بررسی می‌کنیم.

۱. ایجاد آسایش و آرامش در زندگی
از مهمترین و اولین انگیزه‌های ازدواج رسیدن به احساس آرامش درونی در زندگی است. آرامش در کنار فردی که به او اعتماد دارید، در کنار او خوشحال هستید و با هم به تفاهم رسیدید.
۲. دوستی، محبت و عشق
یکی از نیازهای اساسی و مهم انسان، نیاز به محبت است. هر انسانی در زندگی به محبت احتیاج دارد و می‌خواهد که دیگران او را دوست داشته باشند. یکی از راه‌های مهم رفع این نیاز ازدواج است. آثار محبت و عشق، پیوند بین زن و مرد را تحکیم می‌کند.

۳. برقراری تعادل در وجود آدمی، تأمین سلامت جسم و روان
یکی از مهم‌ترین انگیزه‎‌های ازدواج سلامت جسم و روان زن و مرد از طریق ارضای نیازهای جسمانی و روانی است
.
نیاز به امنیت خاطر، معاشرت، تعاون، احترام و… که اگر به درستی و به موقع ارضاء نشوند و از جاده اعتدال خارج گردند، نابسامانی‎ها و زیان‎های فراوانی را در زندگی فردی و اجتماعی پدید می‎آورند.

۴. کمک به رشد و تکامل انسان
یکی دیگر از انگیزه‎های ازدواج، کمک به رشد و تکامل زن و مرد است. محیط خانه اگر گرم و صمیمی باشد می‌تواند فرصتی برای تبادل اندیشه‌ها، رشد اجتماعی، فرهنگی یا اخلاقی زن و شوهر باشد.
در واقع فرصت شکوفایی استعدادهای زن و مرد بیشتر می‌شود. در صورتی که افراد به درستی همسر خود را انتخاب نکنند، با مشکلات متعددی همچون محل زندگی، نوع پوشش و… مواجه می‌شوند.

۵. به دنیا آوردن فرزند
فرزندآوری همواره یکی از مهم‌ترین انگیزه‌های ازدواج برای افراد از گذشته تا به امروزه بوده است.
علاقه شدید به بچه‌ها و داشتن فرزند از اهداف مهمی است که همواره موجب ازدواج و تشکیل خانواده می‌شود. همچنین تمایل به تداوم نسل در صورت آمادگی و مناسب بودن موقعیت، منجر به ازدواج می‌گردد.

تاثیر خدمات روانشناسی بر انگیزه های ازدواج
انگیزه‌های ازدواج تاثیر مستقیمی بر کیفیت زندگی زناشویی می‌گذارند.
با استفاده از کمک یک روانشناس می‌توانید انگیزه‌های ازدواج خود و طرف مقابل‌تان را بشناسید و ازدواج موفق‌تری داشته باشید.
این گونه می‌توانید خانواده موفق و سالم خود را تشکیل دهید. مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی با کادری مجرب آماده ارائه خدمات تلفنی و حضوری به شما می‌باشد

منبع: هنر زندگی

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های محبوب

راهکارهای برای جلوگیری از قطعی عضو
-زخم, -گوارش, -وکیوم تراپی زخم, اورتوپدی, جراحی, دیابت, سوختگی, عفونت, عمل, قطع عضو, وکیوم تراپی
نکاتی در مورد جلوگیری از قطع عضو
مراحل بهبود زخم
-زخم, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, جراحی, درد, دیابت, زخم های واریسی, زنان و زایمان, سوختگی, عفونت, عمل, وکیوم تراپی
مراحل بهبود زخم
زخم های واریسی و درمان آن
-زخم, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, جراحی, درد, دیابت, زخم های واریسی, سوختگی, عفونت, عمل
زخم های واریسی و درمان آن
نشانه های عفونت و آلودگی زخم که باید جدی بگیریم
-زخم, -گوارش, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, جراحی, درد, دیابت, سوختگی, طب فیزیکی،کمر و مفاصل, عفونت, عمل, قلب و عروق, کرونا, کلیه و مجاری ادراری, مغز و اعصاب, وارش, وکیوم تراپی
نشانه های عفونت و آلودگی زخم که باید جدی بگیریم
نقاط قوت و نقاط ضعف وکیوم تراپی
-اخبار داغ, -اعصاب و روان, -زخم, -گوارش, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, پزشکان و متخصصان, تغذیه و رژیم درمانی, تنفس, جراحی, درد, زنان و زایمان, زندگی روزمره, سلامتی شما, سوختگی, طب سالمندان, طب فیزیکی،کمر و مفاصل, عمل, قلب و عروق, کرونا, کلیه و مجاری ادراری, مغز و اعصاب, وکیوم تراپی
نقاط قوت و نقاط ضعف وکیوم تراپی
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare