روانشناسی و موفقیت

بالاخره کدومش؟ کتاب کاغذی یا الکترونیکی!

بالاخره کدومش؟ کتاب کاغذی یا الکترونیکی!

چرا کتاب کاغذی؟
حس خوب!
در یک بعد‌ازظهر زمستانی برای اهالی کتاب هیچ‌ وسیله‌ای نمی‌تواند جایگزین یک کتاب خوب شود؛ یک صندلی راحت، یک کتاب خوب و یک فنجان چای یا قهوه!
برای یک فرد اهل مطالعه حتی بوی کتاب و کاغذ حس آرامش به همراه دارد، احساسی که یک کتاب الکترونیکی هرگز نمی‌تواند منتقل کند. حتی عموم مردم و کسانی که فقط کتاب‌های درسی را می‌خوانند تمایل بیشتری به استفاده از کتاب کاغذی دارند.

یادگیری بهتر
یک تحقیق نشان داده است که با خواندن کتاب‌های الکترونیکی میزان یادگیری کاهش می‌یابد، در این پژوهش از یک گروه ۲۵ نفری خواسته شد که یک کتاب ۲۸ صفحه‌ای را در کتاب‌خوان Kindle بخوانند و یک گروه ۲۵ نفری دیگر هم همان کتاب را از روی کتاب کاغذی مطالعه کردند؛
سپس از آنها خواسته شد که ۱۴رویداد از داستان را به ترتیب زمان وقوع بیان نمایند؛ در این بررسی عملکرد خوانندگان کتاب‌های کاغذی بسیار بهتر بود.
یک بررسی دیگر هم در دانشگاه Stavanger نروژ بر روی گروهی از دانشجویان انجام گرفت و نشان داد که مطالعه از روی کاغذ یادگیری بهتری به دنبال دارد.

خستگی و آسیب جسمی کمتر
نگاه کردن به یک صفحه نمایش به مدت طولانی، عوارضی مانند خستگی و آسیب چشم، خستگی ذهنی و اختلالات خواب را به همراه دارد در حالی که مطالعه از روی کاغذ هیچکدام از مشکلات گفته شده را در پی ندارد،
البته خستگی فیزیکی در نتیجه حالت نشستن هم ممکن است از عوارض مطالعه به مدت طولانی به شمار بیاید که ارتباطی با الکترونیکی یا کاغذی بودن کتاب ندارد! عوارض نگاه کردن طولانی مدت به صفحات نمایش در کودکان شدت و اهمیت بیشتری دارد.

سادگی و همیشگی بودن
خواندن یک کتاب کاغذی نیاز به هیچ وسیله‌ای به جز خود کتاب ندارد؛ همچنین تمامی افراد به سادگی می‌توانند از آن استفاده کنند بدون آن که نگران تمام شدن شارژ باشند!

حقوق نویسنده و ناشر
معمولا حقوق پدید آورندگان در کتاب‌های چاپی حفظ می‌شود و سود مالی حاصل از انتشار آنها به جز در موارد معدود، به نویسنده و ناشر بر می‌گردد در حالی که با فقدان قوانین کپی‌رایت یا اجرای ناقص آنها کتاب‌های الکترونیکی به راحتی کپی می‌شوند بدون آنکه نویسنده یا ناشر اطلاعی داشته باشد؛ البته استفاده از اپلیکیشن‌های کتاب‌خوان اندروید که اخیرا در کشور ما رایج شده‌اند و خرید کتاب الکترونیک از طریق آنها می‌تواند تا حدود زیادی باعث حفظ حقوق پدید آورندگان شود.

چرا  کتاب الکترونیکی؟

نجات درختان
همان طور که می‌دانید کاغذ از درختان به دست می‌آید و انتشار محتوای الکترونیکی به جای چاپ آنها می‌تواند موجب صرفه‌جویی در مصرف کاغذ، جلوگیری از قطع بیشتر درختان و آسیب کمتر به محیط زیست شود.
شاید در نگاه اول این موضوع کم‌اهمیت به نظر برسد اما یقینا در ابعاد و حجم گسترده چاپ کتاب‌ها و بخصوص روزنامه‌های پرتیراژ مصرف کاغذ بسیار زیاد خواهد بود.

قیمت کمتر
قیمت کتاب‌های الکترونیکی را در اپلیکیش‌های کتاب‌خوان بررسی کنید، این کتاب‌ها به دلیل حذف هزینه‌های کاغذ و چاپ قیمت پایین‌تری از کتاب‌های کاغذی دارند و بنابراین تعداد بیشتری از مردم می‌توانند از آنها استفاده کنند؛
همچنین بسیاری از کتاب‌های الکترونیکی به صورت رایگان منتشر می‌شوند (به صورت قانونی)، در حالی که این موضوع در مورد کتاب‌های چاپی امکان ندارد.

استفاده آسان
کتاب الکترونیک حجم و وزن فیزیکی ندارد، هزاران و حتی میلیون‌ها صفحه کتاب می‌توانند در یک دستگاه موبایل یا تبلت به صورت همیشگی به همراه ما باشند؛
حال آن که در بسیاری از موارد حتی نمی‌توانیم یک کتاب کوچک را به همراه داشته باشیم. همچنین استفاده از این نوع کتاب‌ها با توجه به امکانات متنوع اپلیکیشن‌های کتاب خوان بسیار آسان است.
نشانه‌گذاری، حفظ کتاب در صفحه خوانده شده، امکان جستجوی کلمات و عناوین و…. از مزایایی هستند که در کتاب چاپی وجود ندارند.

آپدیت آسان
کتاب‌های الکترونیکی به آسانی آپدیت می‌شوند و نسخه‌های جدید آنها در اختیار کاربران قرار می‌گیرد و معمولا این کار هزینه‌ای هم ندارد درحالی که داشتن نسخه‌های جدید از یک کتاب مستلزم صرف هزینه و خرید دوباره آن است.
با توجه به آنچه گفتیم کتاب‌های کاغذی و الکترونیکی مزایا و معایب خود را دارند و نمی‌توان هیچکدام را بهتر دانست؛ شاید برتری هر کدام بستگی به شرایط زمانی و مکانی مطالعه و سلیقه فردی داشته باشد.

معایب کتاب الکترونیکی
در مقابل این مزایا، معایبی هم وجود دارد. برای خواندن این کتاب‌ها حتما باید از رسانه‌های الکترونیک و نرم‌افزار استفاده کرد، هر چند جابه‌جایی کتاب‌های الکترونیک از کتاب‌های چاپی ساده‌تر است، اما معمولا جابه‌جایی یک کتاب راحت‌تر از جابه‌جایی انواع دستگاه‌هایE- Book Reader است که نسخه‌های کتاب الکترونیکی را در آن قرار می‌دهند و می‌خوانند.
کیفیت صفحات در رسانه‌هایE – Book Reader از کاغذ معمولی پایین‌تر است و هنگامی که چشم مدتی طولانی به آن خیره بماند، اذیت می‌شود. بسیاری از کتاب‌های الکترونیک درE-Book Reader ها قابل خواندن نیستند، چراکه برخی از آنها از بعضی فرمت‌ها پشتیبانی نمی‌کنند.

فواید کتاب الکترونیکی
از آنجا که مردم مدت زمان بیشتری پای صفحه‌های کامپیوتری هستند، بیشتر به خواندن کتاب الکترونیک تمایل دارند، تا این‌که کتاب‌‌های چاپی را که شاید تاریخ آنها نیز گذشته باشد، بخوانند.
هر چند هرگز لذتی که از خواندن کتاب‌های چاپی حاصل می‌شود، نمی‌توان در خواندن کتاب‌های الکترونیک یافت، اما دسترسی سریع به نسخه‌‌های کتاب مرجع، انواع لغت‌نامه‌ها و متن‌های تخصصی در کنار حجم، وزن و قیمت پایین این کتاب‌ها در مقایسه با کتاب‌های چاپی از جمله عواملی است که افراد را به سمت این نوع کتابخوانی سوق داده است.
این کتاب‌ها باعث می‌شود در وقت افراد صرفه‌جویی شود. به جای ساعت‌ها گشتزنی در بازار کتاب و یافتن کتاب مورد نظر، شما می‌توانید تنها با فشردن یک کلید و در عرض کمتر از یک ثانیه همان کتاب را با قیمتی پایین‌تر پیدا کنید.

کتاب‌های الکترونیک سریع‌تر از کتاب‌های چاپی آماده می‌شوند و اگر اشکالی داشته باشند، بسرعت با اضافه کردن اطلاعات، این اشکالات برطرف و به روز می‌شوند.

شما می‌‌توانید کتابخانه شخصی خود را در قالب یک دی‌وی‌دی حمل کنید و در حالی که مشغول انجام کارهای خود هستید، به نسخه‌های صوتی کتاب الکترونیک گوش دهید.

افرادی که ناتوانی جسمی دارند و به همین دلیل قادر به خواندن نوشته‌ها و کتاب‌های چاپی نیستند، از جمله نابینایان می‌توانند با استفاده از ترکیب‌کننده‌های گفتاری، نمایشگرهای بریل یا نرم‌افزارهای تبدیل متن به سخن، کتاب بخوانند یا به کتاب‌های صوتی گوش دهند.

کتاب‌های الکترونیک قابلیت علامت‌گذاری دارند و با نشانه‌گذاری می‌توانید به همان صفحه‌ای که رها کرده‌اید باز گردید، نکته‌ای را های‌لایت یا های‌لایتی را پاک کنید.
از دیگر محاسن کتاب‌های الکترونیک در مقایسه با کتاب‌های چاپی این است که شما دیگر مجبور نیستید لغت‌نامه‌ای در کنار کتاب خود برای پیدا کردن لغات مورد نظرتان حمل کنید.
بعضیE-BOOK ها درون خود فرهنگ لغاتی دارند که تنها با یک کلیک روی لغت مورد نظرتان می‌توانید بسرعت آن را بیابید. قابل جستجو بودن در کتاب‌‌‌های الکترونیکی و اعمال تغییرات در رنگ، حاشیه، اندازه و فونت متون، مطابق سلیقه هر شخص از دیگر مزیت‌های این نوع کتاب است؛
به طوری که کاربر پس از انجام تغییرات می‌تواند از نسخه کتاب الکترونیک مورد علاقه خود پرینت بگیرد.

با رشد فناوری قابلیت‌های دیگری نیز به این کتاب‌ها افزوده می‌شود و بتازگی کتاب‌هایی نامرئی عرضه شده‌اند که این کتاب‌ها قابلیت ذخیره‌سازی در ابعاد میکروسکوپی و غیرقابل مشاهده روی رسانه‌های دیجیتالی دارند.

استفاده از کتاب‌‌های الکترونیک تا حد زیادی در مواد اولیه کتاب مثل کاغذ و جوهر، صرفه‌جویی می‌کند و از این نظر نیز کتاب الکترونیک نقش مثبتی در طبیعت دارد.
بتازگی جنبشی به نام گوتنبرگ با هدف تبدیل کتاب‌های عادی به کتاب‌های الکترونیک شکل گرفته است. این جنبش و بسیاری از کتابخانه‌های عمومی آنلاین، اجازه خواندن کتاب‌ها را به صورت رایگان می‌دهند.

موتور جستجوی گوگل که اخیرا حق کپی رایت کتاب‌های ادبی و گسترش کتابخانه‌های دیجیتالی را به نام شرکت خود ثبت کرده است، تاکنون بیش از ۷ میلیون کتاب را اسکن و دیجیتالی کرده که اغلب به زبان‌های انگلیسی، آلمانی و فرانسوی است.

تاریخچه ی کتاب الکترونیک

پروژه گوتنبرگ
در سال ۱۹۷۱ میلادی، جنبشی تحت عنوان پروژهٔ گوتنبرگ با هدف تبدیل کتاب‌های کاغذی به کتاب‌های الکترونیکی پایه‌گذاری شد. اکنون با تلاش داوطلبان این جنبش، هزاران کتاب که پیش از این درکتابخانه‌های خصوصی قرار داشتند در بافت رقومی در دسترس همگان قرار دارند.

از همین امروز!

نکته ای درباره ی کتاب خواندن:

کتاب خواندن مغز رو طوری تحریک میکنه که تماشای تلویزیون یا گوش دادن به رادیو نمیتونه اینکارو انجام بده چون مغز درگیرش میشه و اصطلاحا ورزش میکنه

منبع :shahede1397.blogfa.com

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های محبوب

راهکارهای برای جلوگیری از قطعی عضو
-زخم, -گوارش, -وکیوم تراپی زخم, اورتوپدی, جراحی, دیابت, سوختگی, عفونت, عمل, قطع عضو, وکیوم تراپی
نکاتی در مورد جلوگیری از قطع عضو
مراحل بهبود زخم
-زخم, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, جراحی, درد, دیابت, زخم های واریسی, زنان و زایمان, سوختگی, عفونت, عمل, وکیوم تراپی
مراحل بهبود زخم
زخم های واریسی و درمان آن
-زخم, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, جراحی, درد, دیابت, زخم های واریسی, سوختگی, عفونت, عمل
زخم های واریسی و درمان آن
نشانه های عفونت و آلودگی زخم که باید جدی بگیریم
-زخم, -گوارش, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, جراحی, درد, دیابت, سوختگی, طب فیزیکی،کمر و مفاصل, عفونت, عمل, قلب و عروق, کرونا, کلیه و مجاری ادراری, مغز و اعصاب, وارش, وکیوم تراپی
نشانه های عفونت و آلودگی زخم که باید جدی بگیریم
نقاط قوت و نقاط ضعف وکیوم تراپی
-اخبار داغ, -اعصاب و روان, -زخم, -گوارش, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, پزشکان و متخصصان, تغذیه و رژیم درمانی, تنفس, جراحی, درد, زنان و زایمان, زندگی روزمره, سلامتی شما, سوختگی, طب سالمندان, طب فیزیکی،کمر و مفاصل, عمل, قلب و عروق, کرونا, کلیه و مجاری ادراری, مغز و اعصاب, وکیوم تراپی
نقاط قوت و نقاط ضعف وکیوم تراپی
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare