روانشناسی و موفقیت

آیا دچار خودشیفتگی شده ام؟+تست

آیا دچار خودشیفتگی شده ام؟+تست

آیا تا به حال با افرادی سر و کار داشته اید که فکر می کنند انسانهای خیلی مهمی هستند و احساس می کنند از هر لحاظ از دیگران برترند!

در افسانه های رومیان آمده است که نارسیس ،پسر زیبایی بود که بیش از اندازه به تصویرش اهمیت می داد.بعد از اینکه دختر زیبارویی را برای ازدواج، رد کرد، به طور ناگهانی تصویر خودش را که در رودخانه افتاده بود ، دید و عاشق تصویر خودش شد. آنقدر به آن تصویر علاقه داشت که نتوانست از آن جدا شود تا اینکه در رودخانه غرق شد.
یک گل در نقطه ای که او جان سپرد، رویید و ما آن گل را نارسیس(نرگس) می نامیم.

خودشیفتگی عبارت است از اینکه فرد خود را از همه نظر بالاتر از بقیه تصور کند و همواره سایر افراد را پست تر بپندارد. تمایل به اینکه فرد به خود بیاندیشد زمانی که بیش از حد شود نشان دهنده ذهن ناسالم است.

این توجه به خود زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که شروع به صدمه زدن به روابط شخص کند. این مشکل شخصیتی می تواند به یک بیماری روحی تبدیل شود که به نام خودشیفتگی یا نارسیسیسم شناخته می شود.
در روانشناسی خودشیفتگی یا نارسیسیسم بیان‌گر عشق افراطی به خود و تکیه بر خود انگاشت‌های درونی است.

لغت نارسیسیسم چیست؟
نارسیسیسم یا خودشیفتگی از ریشه لغت یونانی نارسیس (نرگس اسطوره نارسیسوس) گرفته شده‌است.

همانطور که گفتیم افراد خود شیفته به خودشان توجه بیشتری می کنند. اما آیا این افراد دوست و یا شریک مناسبی برای ازدواج باشند؟
باسخ منفی است. زیرا این افراد توانایی گوش کردن و توجه به طرف مقابل را که یکی از فاکتورهای اساسی در روابط اجتماعی و ازدواج است را ندارند و زندگی آنها فقط بر محور خودشان می چرخد.

اینکه بفهمیم شخصی مبتلا به اختلال خودشیفتگی است یا نه نیاز به تحلیل های روانشناسی دارد.
تست های مختلفی در این زمینه وجود دارد که در این مقاله یه یکی از آنها می پردازیم:

تست زیر را انجام دهید و در هر مورد از یک تا ۵ به خود نمره دهید؛ سپس مجموع امتیازهای خود را محاسبه کنید.

علامت ۱: گوش دادن یک طرفه؛
آنچه که من می خواهم و آنچه که من می گویم مهم است. نگرانی ها و احساسات شما اهمیتی ندارد. بنابراین، وقتی درباره مسائل بحث می کنیم،
فقط نظرات من درست است. شما اشتباه می کنید و یا از اهمیت کمتری برخوردار هستید.
اگر به نظر شما اهمیت دهم خودم را تضعیف کرده ام. یکی دیگر از شاخصه های افراد خودشیفته این است که در پاسخ به آنچه دیگران می گویند، سخن را با با کلمه “اما ….” آغاز می کنند که کلیدی برای پاک کردن و نادیده گرفتن سخنان پس زمینه است.

علامت ۲: همه چیز در مورد من است؛
من بیشتر می دانم، بهتر می دانم، من جالب تر صحبت می کنم، بیشتر باید درباره من صحبت شود.
وقتی چیزی را میخواهم، باید آن را داشته باشم. همه چیز در مورد من است من بزرگ و مهم هستم و شما فقط اینجا هستید، تا به انجام کارهای من بپردازید.

علامت ۳: قوانین در مورد من اعمال نمی شود؛
من می توانم همه امور را انجام دهم، من جلوتر از بقیه باید باشم، من قوانین را نادیده می گیرم چون قوانین نباید در مورد من اعمال شود.

علامت ۴: من از انتقاد متنفرم؛
من می توانم از بقیه انتقاد کنم ولی بقیه نباید از من انتقاد کنند. چون انتقاد به شخصیت من آسیب می زند. از آنجا که این افراد احساس می کنند که همه در مورد آنها فکر می کند، به خودشان اجازه می دهند که از دیگران انتقاد کنند.

اگر شما در مورد احساساتتان صحبت می کنید، هیچ ارتباطی به من ندارد، و شما حق ندارید از من انتقاد کنید. اگر “من احساس تنهایی می کنم،” به این دلیل است که “شما وقت کافی برای من صرف نمی کنید.”

علامت ۵: من درست می گویم و تو اشتباه می کنی، بنابراین مشکلی که بین ما اتفاق می افتد، تقصیر شماست؛
از این افراد نمی توان انتظار داشت که عذرخواهی کنند چون معتقدند که بالاتر از دیگران هستند و آنها باید دیگران را مجازات کنند.
عدم تمایل به پذیرفتن مسئولیت اشتباهات، نیز از مشکلات افراد خودشیفته است.
آنها اینگونه می پندارند که اگر کار من خوب نبوده پس کل سیستم مشکل داشته است.

علامت ۶: من ممکن است سریع خشمگین شوم، اما دلیل عصبانیت من اطرافیان هستند …
از جمله صحبت های افراد خود شیفته در این مورد: تو مرا دیوانه کردی؛ تو به من گوش ندادی؛ تو از من انتقاد می کنی؛ تو در حال تلاش برای کنترل من هستی؛ دیدگاه شما اشتباه است، بنابراین شما باید عذرخواهی کنید، نه من.

اغلب نارسیس ها در نگاه اول افرادی اجتماعی هستند، اما ممکن است رفتار اجتماعی آنها سریع به خشم تبدیل شود. هنگاهی آنها خشمگین می شوند، به سرعت دیگران را محکوم می کنند.

مجموع امتیازها:
این امتیازها چه چیزی را نشان می دهد؟
*امتیاز های ۱۰ و کمتر نشان دهنده سلامت فرد است.

**افرادی که امتیاز ۱۰ تا ۱۸ کسب می کنند، مبتلا به درجاتی از خودشیفتگی می باشند، ولی این حالت در آنها بسیار کم است و اگر بخواهند می توانند به راحتی خود را درمان کنند.

***در افرادی با امتیاز کل ۱۸ تا ۲۴ خودشیفتگی قابل توجه است و باید حتما درمان آغاز شود. هر چند درمان این افراد زمان بر است.

****نمرات بالاتر از ۲۴ نشان دهنده میزان بسیار جدی از خود شیفتگی است.
توجه داشته باشید که این امتیازدهی مبتنی بر الگوهای عمومی است، نه یک سیستم اعتبار سنجی تجربی و فقط از آن به عنوان یک تشخیص کلی می توان استفاده کرد و برای بررسی های بیشتر و دقیق تر نیاز به بررسی های بالینی و تست های تخصصی تر می باشد.

دکتر سارا بخشائی

منبع : TED
پارسی طب

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های محبوب

راهکارهای برای جلوگیری از قطعی عضو
-زخم, -گوارش, -وکیوم تراپی زخم, اورتوپدی, جراحی, دیابت, سوختگی, عفونت, عمل, قطع عضو, وکیوم تراپی
نکاتی در مورد جلوگیری از قطع عضو
مراحل بهبود زخم
-زخم, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, جراحی, درد, دیابت, زخم های واریسی, زنان و زایمان, سوختگی, عفونت, عمل, وکیوم تراپی
مراحل بهبود زخم
زخم های واریسی و درمان آن
-زخم, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, جراحی, درد, دیابت, زخم های واریسی, سوختگی, عفونت, عمل
زخم های واریسی و درمان آن
نشانه های عفونت و آلودگی زخم که باید جدی بگیریم
-زخم, -گوارش, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, جراحی, درد, دیابت, سوختگی, طب فیزیکی،کمر و مفاصل, عفونت, عمل, قلب و عروق, کرونا, کلیه و مجاری ادراری, مغز و اعصاب, وارش, وکیوم تراپی
نشانه های عفونت و آلودگی زخم که باید جدی بگیریم
نقاط قوت و نقاط ضعف وکیوم تراپی
-اخبار داغ, -اعصاب و روان, -زخم, -گوارش, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, پزشکان و متخصصان, تغذیه و رژیم درمانی, تنفس, جراحی, درد, زنان و زایمان, زندگی روزمره, سلامتی شما, سوختگی, طب سالمندان, طب فیزیکی،کمر و مفاصل, عمل, قلب و عروق, کرونا, کلیه و مجاری ادراری, مغز و اعصاب, وکیوم تراپی
نقاط قوت و نقاط ضعف وکیوم تراپی
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare