تنفس

نکات ارزشمند درباره ی ریه و کرونا

نکات ارزشمند درباره ی ریه و کرونا

این روزها کرونا به یکی از دغدغه های زندگی روزمره تبدیل شده است و روزانه جان افراد زیادی را می گیرد.
مهمترین عضوی که مورد حمله و هجوم کرونا قرار می گیرد، ریه ها هستند. با این حال چه باید کرد؟!
چگونه از آسیب کرونا به ریه ها و دستگاه تنفس پیشگیری نمود؟
آیا در همه ی موارد ابتلا به کرونا، علائم بروز می کند؟
میزان بروز علائم چه ارتباطی با ایمنی بدن دارد؟
در ادامه ی این مقاله، به این سوالات و بسیاری از سوالات دیگر پاسخ خواهیم داد.

مهم‌ترین عضو بدن که مورد هجوم کرونا قرار می‌گیرد، ریه یا همان دستگاه تنفس است. به عبارتی کرونا ریه قربانی را به اصطلاح به چالش می‌کشد! اما باید دید برای پیشگیری از هجوم آن چه باید کرد.

دکتر اسداله اسدیان، فوق تخصص ریه و عضو هیات ‌علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در خصوص پیشگیری از هجوم ویروس کرونا به دستگاه تنفسی مطالبی عنوان نموده است که در زیر از نظر خوانندگان می گذرد.
کار اصلی دستگاه تنفس، تبادل گاز بین موجود زنده و محیط اطراف است، در تنفس، اکسیژن وارد سیستم تنفسی شده و گازکربنیک از آن خارج می‌شود.این کار توسط سیستم تنفسی فوقانی و تحتانی انجام می‌شود و عمل تهویه توسط میلیون‌ها حبابچه ریوی صورت می‌گیرد.

این سیستم دائم فعال بوده و دم و بازدم که معنی دیگری از ادامه حیات است را بوجود می‌آورد.
در طول زندگی انسان عوامل زیادی به‌ویژه عوامل خارجی، دائم دستگاه تنفس را تهدید می‌کند که عوامل میکروبی از مهم‌ترین آنهاست. مهم‌ترین چالش این است که عوامل میکروبی نـسـبـت بــه داروها مـقـاوم می‌شوند و چالش مهم‌تر به وجود آمدن میکروارگانیسم جدید در اثر جهش است که نمونه آن کرونا ویروس است.

کرونا ویروس، مسئول سرماخوردگی طی سالیان متوالی بوده، ولی با پیدایش جهش ابتدایی، سارس تیپ ۱پدید آمد و بعد در سال ۲۰۱۹ در یوهان چین جهش دیگری از نوع سارس تیپ ۲ اتفاق افتاد که تهدید جهانی حاضر، محصول آن است.
قدرت سرایت فوق‌العاده از ویژگی‌های مهم آن بوده و مهم‌ترین پیامد آن ذات‌الریه یا سینه‌پهلوی شدید است.

در توضیح بیشتر می‌توانم بگویم اگر یک میکروارگانیسم از دام سیستم حفاظتی فوقانی بگریزد که ذرات کمتر از پنج میکرون این مشخصه را دارد، باعث التهاب بافت ریه شده و یک جنگ تمام عیار بین سیستم دفاعی و میکروارگانیسم که در اینجا کرونا ویروس جهش یافته است، پیش می‌آید و آسیب آن بستگی به میزان شدت بیماری‌زایی یا ویرولانس آسیب حبابچه‌های ریوی را که تعداد آن میلیون‌هاست، در پی دارد؛ به‌خصوص قسمت غشای حبابچه‌ای مویرگی که محل تبادل اکسیژن بین ریه و خون است.(به این حالت پنومونی یا ذات‌الریه یا سینه پهلو می‌گویند).

در حالت معمولی و به اصطلاح غیرکرونا‌یی کلا پنومونی پنجمین علت مرگ در دنیا و سومین علت مرگ در بیمارستان‌هاست، اما با صفت تهاجمی کووید۱۹ وضع بد‌تر می‌شود‌، التهاب گستر‌ده دو طرفه در اثر حمله ویروس ایجاد و در نتیجه‌ اکسیژن‌رسانی به همه اعضا مختل می‌شود که این حالت هیپوکسمی نام دارد.

اما کمبود اکسیژن در هر عضوی علائم خودش را دارد، در ریه عمدتا تنگی‌نفس، در مغز و کمبود اکسیژن به صورت تغییر سطح هوشیاری، گیجی و در نهایت کوما، در قلب به صورت آریتمی یا بی‌نظمی و نارسایی قلب و در کلیه به صورت نارسایی آن بروز می‌کند و حالتی ایجاد می‌شود که به آن نارسایی مولتی ارگان می‌گویند و در نهایت سبب مرگ می‌شود.

البته این وضعیت بحرانی در تعداد کمی از بیماران روی می‌دهد، ولی همین درصد کم در صورت افزایش تعداد کلی بیماران سبب اختلال سیستم درمانی به علت محدودیت تحت مراقبت‌های ویژه می‌شود و تعداد مرگ افزایش می‌یابد.
پیشگیری، مهم‌ترین اقدام پیش رو از آنجا که این ویروس نو رسیده است و هنوز شناخت کاملی از آن در دسترس نیست، مهم‌ترین اقدام در درجه اول پیشگیری است.

اگر بدن از نظر ایمنی قوی باشد، در ۸۰ درصد موارد بیماری سبک یا بدون علامت است، ولی در عده‌ای، بیماری شدید و تهدید‌کننده حیات است که ما هر روز آمار آن را از رسانه رسمی ملاحظه می‌کنیم.
از نظر تئوری، تغذیه کافی باعث تقویت سیستم ایمنی می‌شود، این در حالی است که فقر غذایی بدن را مستعد بیماری می‌کند و استرس و بی‌خوابی مزید بر علت است.

 


مقالات مرتبط : درباره ی دکتر اسد اله اسدیان فوق تخصص ریه و عضو هیات ‌علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان” بیشتر بدانید


فرض کنید برای اینکه مرزهای کشور را حراست کنیم باید قدرت نظامی خود را افزایش دهیم که این همان استفاده از تغذیه خوب و کافی، ورزش و سلامت روحی است ولی اگر به طور ناگهانی دشمن حمله کند، وضع اضطراری می‌شود و مقابله فوری لازم است، آن هم با قدرت تمام و تجهیزاتی که از قبل آماده کرده‌ایم تا سربازان ولو قوی مورد تهدید قرار نگیرند.
در واقع مهم‌ترین اقدام حفاظت است و نباید خودمان را به دست احتمالات تایید نشده بسپاریم و این را بدانیم که هیچ غذا یا میوه‌ای وجود ندارد که صرفا ضد کووید ۱۹ و جایگزین پیشگیری باشد.
یعنی سوء تغذیه باعث تشدید بیماری می‌شود ولی تغذیه خوب الزاما برطرف‌کننده آن نیست. چون فاکتورهای متعددی از جمله سن، شغل و میزان تماس نیز دخیل است.
شایان ذکر است که هنوز درمان قاطعی غیر از درمان حمایتی و برقراری اکسیژناسیون وجود ندارد و جهان پزشکی چشم به راه متد درمانی قاطع‌تر است. بنابراین از هم‌وطنان عزیزم به‌خصوص مردم اصفهان و چشم و چراغ ایران عزیز خواهشمندم با رعایت مسائل حفاظتی همانطور که در نظافت شهر و موضوع زباله نمونه هستند، از نظر شکستن زنجیره کرونا نیز رکورددار شوند.

منبع : nm.mui.ac.ir

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های محبوب

راهکارهای برای جلوگیری از قطعی عضو
-زخم, -گوارش, -وکیوم تراپی زخم, اورتوپدی, جراحی, دیابت, سوختگی, عفونت, عمل, قطع عضو, وکیوم تراپی
نکاتی در مورد جلوگیری از قطع عضو
مراحل بهبود زخم
-زخم, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, جراحی, درد, دیابت, زخم های واریسی, زنان و زایمان, سوختگی, عفونت, عمل, وکیوم تراپی
مراحل بهبود زخم
زخم های واریسی و درمان آن
-زخم, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, جراحی, درد, دیابت, زخم های واریسی, سوختگی, عفونت, عمل
زخم های واریسی و درمان آن
نشانه های عفونت و آلودگی زخم که باید جدی بگیریم
-زخم, -گوارش, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, جراحی, درد, دیابت, سوختگی, طب فیزیکی،کمر و مفاصل, عفونت, عمل, قلب و عروق, کرونا, کلیه و مجاری ادراری, مغز و اعصاب, وارش, وکیوم تراپی
نشانه های عفونت و آلودگی زخم که باید جدی بگیریم
نقاط قوت و نقاط ضعف وکیوم تراپی
-اخبار داغ, -اعصاب و روان, -زخم, -گوارش, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, پزشکان و متخصصان, تغذیه و رژیم درمانی, تنفس, جراحی, درد, زنان و زایمان, زندگی روزمره, سلامتی شما, سوختگی, طب سالمندان, طب فیزیکی،کمر و مفاصل, عمل, قلب و عروق, کرونا, کلیه و مجاری ادراری, مغز و اعصاب, وکیوم تراپی
نقاط قوت و نقاط ضعف وکیوم تراپی
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare