طب سالمندان

ساییدگی مفصل و آرتروز+توصیه ها و ورزش ها

ساییدگی مفصل و آرتروز+توصیه ها و ورزش ها

مراقبت از سالمندان بسیار مهم و ضروری است و باعث بهبود کیفیت زندگی آنان می شود. آگاهی از مشکلات و بیماری های دوران سالمندی، مانند آرتروز و ساییدگی مفاصل و راه های درمان آن، توصیه های پزشکی و ورزش های مناسب می تواند کمک بسیاری برای ما به همراه داشته باشد.
به عنوان مثال اکثر مردم فکر می کنند استفاده از کیسه های آب گرم برای کاهش درد، راه حل خوبی است. بله خوب است ، اما آیا برای همه؟! خیر . بلکه بعضی از افراد ممکن است به بیماری دیگری نیز مبتلا باشند که اتفاقا استفاده از حرارت و آب گرم ، برای آنها بسیار ضرر داشته باشد. بنابر این ؛حتما باید با پزشک خود مشورت کنند.

سائیدگی مفاصل شایعترین علت درد و ناتوانی در افراد مسن وشایعترین بیماری مفصلی است. در خانمها سائیدگی مفاصل زانو و دست و در مردان سائیدگی مفصل لگن شایعتر است. علایم ساییدگی مفصل در خانمها شایعتر است. افراد چاق بیشتر از سایرین دچار سائیدگی مفصل زانو میشوند. دیابت، فشار خون و افزایش اسیداوریک خون نیز باعث افزایش احتمال سائیدگی مفصلی میگردند.

سائیدگی مفصلی معمولاًخود را با درد نشان میدهد که با افزایش میزان سائیدگی مقدار درد بیشتر میشود. سپس درد مفاصل باعث ضعف عضلانی و درد در عضلات مربوط به آن مفصل میشود. در صورت تقویت عضلات این درد کاهش مییابد. برخی از بیماران از خشک بودن بدن و مفاصل بعد از بیدار شدن از خواب شکایت میکنند، اما معمولاً خشکی بدن کمتر از نیم ساعت طول میکشد.

 

 


بیشتر بدانید:
• مهمترین نکات درباره ی بینایی در سالمندی
• پیاده روی سالمندان
• راجع به سالمندی چه می دانیم
• سوء تغذیه در سالمندان


 

توصیه ها
۱- وزن باید کم شود.
۲- استفاده از گرما باعث کاهش درد میشود برای این کار میتوان از کیسه آب گرم استفاده کرد. اگر استفاده از گرما ممنوعیت خاصی نداشته باشد، میتوان از روشهای زیر استفاده کرد.

الف) قرار دادن مفصل مبتلا در آب گرم ۴۰ ۳۸ درجه سانتیگراد و ماساژ آرام آن .
ب) استفاده از دوش آب گرم.
ج) قرار دادن کیسه آب گرم درون یک حوله واستفاده از آن بر روی اندام مبتلا.
باید توجه کرد که در برخی از بیماریها استفاده از کیسه آب گرم بسیار مضر است و قبل از استفاده از کیسه آب گرم حتما باید با پزشک مشورت کرد. همچنین کیسه آب گرم نباید بر روی اندام مبتلا قرار داده شود. از گذاشتن آن در زیر اندام و یا خوابیدن بر روی آن نیز خودداری شود.

۳- از کفش مناسب استفاده شود. (توضیحات کاملتر در قسمت مربوط به مراقبت از پا نوشته شده است).
۴- از دو زانو و چهار زانو زدن و ایستادن طولانی مدت خودداری گردد.
۵- از بالا و پائین رفتن از پلهها تا حد ممکن اجتناب شود.
۶- به جای نشستن روی زمین، از صندلی استفاده شود. (خصوصیات صندلی مناسب قبلاً نوشته شده است).

۷- ورزش: انجام برنامه ورزشی و تقویت عضلات میتواند به اندازه داروهای ضد درد در درمان سائیدگی مفصلی مؤثر باشند. بیحرکتی میتواند باعث بدتر شدن سائیدگی مفصلی گردد. لذا نباید نگران سائیدگی مفصل در اثر انجام فعالیتهای توصیه شده توسط پزشک بود. انجام اشتباه حرکات ورزشی باعث بدتر شدن علائم و درد میگردد. اگر انجام ورزش باعث تشدید درد شد، به این معنی است که باید مقدار فعالیت کمتر گردد و بطور تدریجی میزان فعالیت افزایش داده شود.

برخی ورزشهای مفید در سائیدگی مفصل
الف) قدم زدن روزانه به مدت ۳۰ دقیقه که میتوان آن را به ۳ برنامه ۱۰ دقیقه ای تبدیل کرد) یا قدم زدن به مدت ۴۵ دقیقه سه بار در هفته.
ب) شنا
ج) تقویت عضلات اندام پائینی بخصوص عضله چهار سر ران.
به عنوان مثال میتوان دو دست را به یک صندلی تکیه داده و دو زانو را تا زاویه۳۰ درجه به آرامی خم کرد.سپس مجدداٌ به حالت اول برگشته و زانوها صاف شوند. هرچه این حرکت آرامتر انجام شود بهتر است.

ه) کشش عضلات منتهی مفصل
در صورتی که درد زیاد است استفاده از عصا یا واکر توصیه میشود. طول عصا باید مناسب باشد.

استفاده از تحریک الکتریکی در کاهش درد و تقویت عضلات:
معمولاً در کلینیکهای فیزیوتراپی برای کاهش درد از دستگاه خاصی جهت تحریک الکتریکی استفاده میشود. در حال حاضر وسایل تحریک الکتریکی جهت استفاده در منزل ساخته شده که به راحتی قابل استفاده بوده و باعث کمتر شدن درد مفصل و کاهش نیاز به دارو میشود.استفاده از باند کشی یا زانوبند میتواند تا حدودی در کاهش درد مؤثر باشد.

منبع : drraissi.ir

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های محبوب

راهکارهای برای جلوگیری از قطعی عضو
-زخم, -گوارش, -وکیوم تراپی زخم, اورتوپدی, جراحی, دیابت, سوختگی, عفونت, عمل, قطع عضو, وکیوم تراپی
نکاتی در مورد جلوگیری از قطع عضو
مراحل بهبود زخم
-زخم, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, جراحی, درد, دیابت, زخم های واریسی, زنان و زایمان, سوختگی, عفونت, عمل, وکیوم تراپی
مراحل بهبود زخم
زخم های واریسی و درمان آن
-زخم, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, جراحی, درد, دیابت, زخم های واریسی, سوختگی, عفونت, عمل
زخم های واریسی و درمان آن
نشانه های عفونت و آلودگی زخم که باید جدی بگیریم
-زخم, -گوارش, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, جراحی, درد, دیابت, سوختگی, طب فیزیکی،کمر و مفاصل, عفونت, عمل, قلب و عروق, کرونا, کلیه و مجاری ادراری, مغز و اعصاب, وارش, وکیوم تراپی
نشانه های عفونت و آلودگی زخم که باید جدی بگیریم
نقاط قوت و نقاط ضعف وکیوم تراپی
-اخبار داغ, -اعصاب و روان, -زخم, -گوارش, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, پزشکان و متخصصان, تغذیه و رژیم درمانی, تنفس, جراحی, درد, زنان و زایمان, زندگی روزمره, سلامتی شما, سوختگی, طب سالمندان, طب فیزیکی،کمر و مفاصل, عمل, قلب و عروق, کرونا, کلیه و مجاری ادراری, مغز و اعصاب, وکیوم تراپی
نقاط قوت و نقاط ضعف وکیوم تراپی
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare