-گوارش

کولستومی چیست؟+مراقبت از آن

کولستومی چیست؟+مراقبت از آن

کولستومی چیست؟ در جراحی کولستومی کدام قسمت از روده دستخوش تغییر می شود مراقبت از آن چگونه است؟ بیمار مبتلا به کولستومی لازم است چه نکاتی را رعایت کند؟ آیا خانم دارای کولستومی می تواند باردار شود؟ آیا امکان برقراری رابطه ی جنسی وجود دارد؟ چگونه از پوست اطراف کولستومی مراقبت کنیم؟
چگونه می توان کیسه ی مدفوع را تخلیه کرد؟ هر چند وقت یک بار لازم است کیسه عوض شود؟ باید چه نکاتی را هنگام تعویض کیسه رعایت کنیم؟
کولوستومی به جراحی برداشـتن تمـام راسـت روده و قسمتی از روده بزرگ کـه بیمـار اسـت گفته می شود. در ایـن عمـل جراحـی، منفـذ انتهای راست روده بسته شـده و یـک دریچـه دائمی یا موقت در سطح پوسـت شـکم ایجـاد شده که مدفوع از آن طریق تخلیه می شود.

در صورتی کـه طـی عمـل جراحـی راسـت روده برداشته نشود، ممکن است کولوستومی موقـت باشد. قوام مواد دفعـی بـستگی بـه قـسمتی از روده بزرگ برداشته شده دارد و می تواند از مایع تـا نزدیک به قوام طبیعی مدفوع متغیر باشد.
علائم هشدار دهنده: در صورت خونریزی از استوما و یا درد و سـفتی شکم به اورژانس مراجعه کنید. خانمها مجاز به حاملگی می باشند ولی قبـل از آن باید با پزشک خود مشورت نمایند. کیسه را قبل از آمیزش جنسی باید خالی کرد. کیسه و منفذ با تماس فیزیکی نزدیک آسـیب نمی بیند.

 


بیشتر بدانید:
زندگی با کولستومی سخت نیست
مهمترین مراقبت ها از بیمار کولستومی


مراقبت از پوست اطراف منفذ پوستی : خروج مدفوع از کلستومی قابل کنترل نیـست. بنابراین لازم است کلستومی و پوسـت اطـراف آن مرتــب تمیــز شــود. جهــت تمیــز کــردن کلـستومی مـی توانیـد از آب ولـرم و صـابون خاطر داشته باشید اسـتفاده . به استفاده نمایید زیاد از صابون باعث خـشکی و آسـیب پوسـت می شود.

از مصرف صـابونهای اطراف کلستومی معطر و کرم هـای مختلـف بـر روی کلـستومی خودداری نمایید. می توانید برای خشک کردن پوست از سـشوار استفاده کنید. در صورت تمایل می توانید پـس از چـسباندن کیسه، به پوست پودر بزنید. در صـورت مـشاهده خـراش یـا قرمـزی دور کلستومی از مواد نرم کننده مثل پماد اکـسید دوزنگ استفاده نمایید .

عفونت و تحریک هر روز پوست را از نظر علایم بررسی کنید.


در صورت بروز موارد زیر پزشک خود را مطلع کنید:
عفونت(قرمزی، ترشح چرکی، تورم، درد، گرمـی در لمـس، تب)، بیرون زدگی روده از سوراخ پوستی ، ترشـح خـونی، اسهال مداوم، دفع بیش از حد گاز، عدم دفع مدفوع، تغییر در الگـوی معمـول دفـع مـدفوع، انـسداد روده، تهـوع و استفراغ، اسـهال، درد شـکمی، سـفتی شـکم، فرسـایش پوستی و یا زخم کوچک پوستی. کلستومی به رنگ صورتی مایل به قرمز اسـت , در صـورت تغییر رنگ آن به رنگ کبـود بـه پزشـک معـالج مراجعـه نمایید.

مراقبتهای عمومی:
آرامش خود را حفظ نمایید. تغذیه مناسب داشته باشید و غذا را با حجم کم و دفعـات زیاد دریافت نمایید , از خـوردن غـذاهای نفـاخ و ملـین خودداری کنید . مایعات به مقدار کافی مصرف کنید. ورزشهای مناسب انجام دهید تا دفع مناسب داشته باشید. از انجام ورزشهایی که باعث کشیدگی پوست مـی شـود، مانند وزنه برداری خودداری نمایید. از پوشیدن لباسهای تنگ و چسبان که روی استوما فـشار وارد می کند خودداری نمایید. معمولا وجود استومی، تداخلی در عملکـرد جنـسی فـرد بوجود نمی آورد.


بیشتر بدانید:
برای سلامتی روده، چی نخوریم؟
آیا مبتلا به زخم معده هستم؟


تخلیه کیسه مدفوع:
پس از هر بار شستـشو یـا تعـویض کیـسه , دستهایتان را با آب و صابون شستشو دهید . هنگامی که ۱/۳ کیسه پر شد باید آن را تخلیه کرد. بیمار باید در وضعیتی روی صندلی و یا توالـت فرنگی بنشیند که منفذ کیسه به سمت توالـت باشد و بتواند آن را به راحتی تخلیه نماید. جهت جلـوگیری از آسـیب دیـدگی مخـاط در هنگام شستشو ارتفاع سطح شستـشو دهنـده ۳۰ سانتی متر بالاتر از لگن قرار گیرد تا مقـدار فشار مایع رعایت گردد.
کلامپ را باز کـرده تـا محتویات کیسه تخلیه شود. برای تخلیه کامـل کیسه را فشار دهید . جهـت شستشوی کیـسه از طریق دریچه کیسه کمی آب داخل کیسـه ریخته، کیـسه را تکان دهیـد وآن را تخـلیه کن دـیـ . سپس کلامپ را دوباره ببندید
بهداشت و مراقبت های بیماران کلستومی تعویض کیسه: هر ۵تا ۷ روز یکبار زمانی که کیسه شروع به نشت کرد و یا در صورت صدمه دیدن کیسه آنرا تعویض کنید.


بیشتر بدانید:
چگونگی جراحی گاسترکتومی اسلیو(جراحی لاغری)
چند روش خانگی درمان کبد چرب+علل و علائم
همه چیز درباره ی سرطان مری


قبل از شروع تعویض کیسه، وسایل مورد نیاز زیر را آماده کنید: گاز تمیز, دستکش یکبار مصرف, چوب تمیز جهـت مالیدن پماد دور کلستومی, مواد نرم کننده (پماد اکـسید دو زنگ). در حالیکه ایستاده اید پوست اطـراف سـوراخ پوسـتی را بکشید و ورقه چسبنده ای را که کیسه را به پوست متصل می کند به آرامی از بالا به پایین جدا کنید.

با گاز پنبه ای ترشحات اطراف کیسه را تمیز کنید. پس از تعویض کیسه، پوست را با آب و صابون تمیز کنیـد. از کرم های محافظت کننده پوست استفاده کنید و قبل از چسباندن کیسه جدید پوست را خشک کنید. در صورتیکه کلستومی موقت دارید در تاریخ تعیین شـده مراجعه نمایید.

منبع: بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی میلاد
واحــد آمــوزش بخش تخصصی جراحی

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های محبوب

راهکارهای برای جلوگیری از قطعی عضو
-زخم, -گوارش, -وکیوم تراپی زخم, اورتوپدی, جراحی, دیابت, سوختگی, عفونت, عمل, قطع عضو, وکیوم تراپی
نکاتی در مورد جلوگیری از قطع عضو
مراحل بهبود زخم
-زخم, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, جراحی, درد, دیابت, زخم های واریسی, زنان و زایمان, سوختگی, عفونت, عمل, وکیوم تراپی
مراحل بهبود زخم
زخم های واریسی و درمان آن
-زخم, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, جراحی, درد, دیابت, زخم های واریسی, سوختگی, عفونت, عمل
زخم های واریسی و درمان آن
نشانه های عفونت و آلودگی زخم که باید جدی بگیریم
-زخم, -گوارش, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, جراحی, درد, دیابت, سوختگی, طب فیزیکی،کمر و مفاصل, عفونت, عمل, قلب و عروق, کرونا, کلیه و مجاری ادراری, مغز و اعصاب, وارش, وکیوم تراپی
نشانه های عفونت و آلودگی زخم که باید جدی بگیریم
نقاط قوت و نقاط ضعف وکیوم تراپی
-اخبار داغ, -اعصاب و روان, -زخم, -گوارش, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, پزشکان و متخصصان, تغذیه و رژیم درمانی, تنفس, جراحی, درد, زنان و زایمان, زندگی روزمره, سلامتی شما, سوختگی, طب سالمندان, طب فیزیکی،کمر و مفاصل, عمل, قلب و عروق, کرونا, کلیه و مجاری ادراری, مغز و اعصاب, وکیوم تراپی
نقاط قوت و نقاط ضعف وکیوم تراپی
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare