کلیه و مجاری ادراری

رسوبات سیستم ادراری و سنگ ریزه+علت،علائم و درمان

رسوبات سیستم ادراری و سنگ ریزه+علت،علائم و درمان

درباره ی رسوبات ادراری چه می دانید؟
آیا درد در هنگام ادرار کردن،می تواند از علائم وجود رسوبات در ادرار ما باشد؟
علائم وجود رسوب در ادرار چیست؟
علل ایجاد رسوب در ادرار کدام اند؟
آیا دیابت می تواند یکی از علت های پدید آمدن رسوب در ادرار ما باشد؟
آیا رسوبات ادراری دارای انواع مختلفی هستند؟
وجود رسوبات ادراری چگونه تشخیص داده می شود؟
راه های درمان رسوبات ادراری کدام اند؟
چگونه می توان از پدید آمدن رسوبات ادراری پیشگیری کرد؟

از وجود موادی مانند ذرات سفید، سلول‌های مرده، پروتئین، باکتری، لکوسیت، گلبول سفید و … در ادرار با اصطلاح رسوبات ادراری یاد می‌شود. چنین موادی در بخش‌های مختلفی از سیستم ادراری مانند کلیه، مثانه و … ایجاد می‌شود. رسوبات سیستم ادراری عارضه‌ای شایع است، اما وجود آن در مقادیر بسیار زیاد نشانه ابتلا به بیماری‌های جدی محسوب می‌شود. میزان رسوبات موجود در ادرار و نوع آنها معمولاً به روش‌های مختلفی چون آزمایش ادرار، اندازه‌گیری و تعیین می‌شود.

رسوبات ادراری معمولاً بدون خطر است و ممکن است با علائمی چون درد و سوزش هنگام ادرار کردن و عدم شفافیت ادرار همراه باشد. البته دقت داشته باشید که رسوبات ادراری نشانه‌ای از وجود مشکلات مختلف در سیستم ادراری به شمار می‌رود که از آن جمله می‌توان به عفونت مجرای ادرار و بیماری های کلیه اشاره کرد. بنابراین به محض مواجهه با هرگونه مشکل در دستگاه ادراری در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید.

علائم
________________________________________
سنگ و رسوبات ادراری به راحتی با چشم غیرمسلح تشخیص داده نمی‌شود و وجود رسوبات معمولاً در آزمایش ادرار مشخص می‌شود. توصیه می‌کنیم در صورت مشاهده نشانه‌ها و علائم زیر به پزشک مراجعه کنید:

• تکرر ادرار، افزایش یافتن ناگهانی و شدید تعداد دفعات ادرار کردن
• تغییر رنگ ادرار و متمایل به صورتی یا قرمز شدن آن
• کف‌ دار شدن یا عدم شفافیت ادرار
• درد هنگام ادرار کردن
• درد بدون سابقه پایین کمر


بیشتر بدانید:
التهاب وعفونت مجاری ادراری+ علت و درمان
جراحی برداشتن مثانه (سیستکتومی): انواع و عوارض
ناراحتی ها و مشکلات مثانه و دستگاه ادراری: علائم و درمان


 

علل وجود رسوب در ادرار
________________________________________

شایع‌ترین دلایل وجود سنگ و رسوب در ادرار عبارت است از:
• عفونت‌های مجاری ادراری: بیماری‌های مختلفی وجود دارد که با آسیب زدن به سیستم ادراری باعث ایجاد رسوب می‌شود که شایع‌ترین آنها عفونت مجرای ادرار است. باکتری‌ها و دیگر عامل‌های بیماری‌زا از راه میزراه یا جریان خون وارد مجرای ادرار می‌شود.

• سنگ مثانه: سنگ مثانه به دلیل جمع شدن ادرار در مثانه ایجاد می‌شود. رسوبات ادراری به کریستال و به مرور به سنگ تبدیل می‌شود که همراه با ادرار از بدن خارج می‌شود.

• انباشته شدن ادرار در مثانه در مردان پی‌آمد بزرگ شدن پروستات است که افزایش سن یکی از عامل‌های آن محسوب می‌شود. پروستات بزرگ شده به میزراه یا مجرای خروج ادرار فشار می‌آورد و مانع از خروج راحت ادرار می‌شود. در نتیجه ادرار در مثانه جمع می‌شود.

• اما کاهش جریان ادرار در بانوان پی‌آمد ضعیف شدن و آسیب دیدن عصب‌ها و عضله‌های مثانه در اثر بارداری و ابتلا به عارضه‌هایی چون دیورتیکول مثانه است.

• پرتو درمانی‌های ملتهب‌کننده لگن و مثانه، استفاده از دستگاه‌های مربوط به سیستم ادراری مانند سوند، منتقل شدنسنگ کلیه به مثانه و استفاده از وسایل ضدبارداری از دیگر علل انباشته شدن ادرار در مثانه و ایجاد سنگ مثانه به شمار می‌آید

• دیابت: مقدار قند خون در بیماران دیابتی بالا است. گلوکز اضافی به صورت سنگ و رسوبات ادراری از بدن دفع می‌شود. به علاوه بدن معمولاً چربی را می‌سوزاند تا انرژی لازم را برای بیماران دیابتی یا رفع گرسنگی شدید تولید کند. در فرایند سوخت و ساز چربی برای تهیه انرژی فراورده‌های جانبی به نام کتون تولید می‌شود که همراه با ادرار به صورت رسوب از بدن خارج می‌شود.

• وجود خون در ادرار: به وجود گلبول های قرمز در ادرار هماچوری گفته می‌شود که یکی از شایع‌ترین علل رسوبات ادراری است. وجود خون در ادرار از علل متفاوتی چون انفارکتوس کلیه، عفونت مجاری ادرار ، گلومرونفریت ، تومور سیستم ادراری، بیماری کلیه، آسیب‌دیدگی یا صدمه دیدن هر یک از بخش‌های سیستم ادراری و یا استفاده بیش از حد از سوند یا دیگر دستگاه‌های مربوط به سیستم ادراری نشأت می‌گیرد.

و بیماری‌های کبدی: کبد ماده‌ای به نام بیلی‌روبین تولید می‌کند که به صورت رسوبات همراه با ادرار دفع می‌شود. وجود بیلی‌روبین در ادرار، به ویژه در مقادیر زیاد، از نشانه‌های ابتلا به بیماری‌های کبدی مانند انسداد مجرای صفرا و دیگر عارضه‌ها محسوب می‌شود. چنانچه اقدامی برای درمان بیلی‌روبین بالا صورت نگیرد، بیماری به زردی یا یرقان تبدیل می‌شود. بنابراین بیماران باید به سرعت برای درمان این عارضه به پزشک مراجعه کنند.


بیشتر بدانید:
کیست کلیه چیست؟+علت، علائم، پیشگیری و درمان
سرطان کلیه+انواع،علائم،تشخیص و درمان
جراحی نفرکتومی(براشتن کلیه)+دلایل،عوارض و آمادگی ها


 

انواع رسوبات ادراری
________________________________________
کست‌
کست سلول‌هایی با شکل غیرعادی، لخته‌ها یا بخش‌هایی از سلول است که در ادرار پیدا می‌شود. هفت نوع کست متفاوت در صنعت پزشکی ثبت شده است که عبارت‌اند از: گلبول‌های سفید، کست‌های بافت پوششی یا اپیتلیوم، کست‌های دانه‌ای، گلبول‌های قرمز، کست‌های چربی و کست‌های مومی. وجود کست‌ در ادرار بیماران دچار ناراحتی‌های کلیوی شایع است، نوع کست به مرحله بیماری بستگی دارد.

برای مثال بیماران دچار ناراحتی‌های خفیف کلیه کست از نوع شفاف دارند. اگر کست به صورت رسوب در ادرار وجود داشته باشد، بیمار باید به سرعت تحت درمان قرار بگیرد، چون این مورد غالباً نشانه ابتلا به بیماری‌های جدی‌تر محسوب می‌شود.

سنگ ریزه‌های سفید
رسوب‌های سفید رنگ که باعث عدم شفافیت یا اصلاحاً ابری به نظر رسیدن ادرار می‌شود، البته برخی پزشکان معتقداند که وجود ذرات سفید در ادرار و عدم شفافیت ادرار هر یک مقوله‌ای جداگانه‌اند. عارضه‌هایی مانند رسوب کردن نمک منجر به مشاهده ذرات سفید رنگ در ادرار و عدم شفافیت ادرار می‌شود.

ترشحات سفید میزراه نیز علامت مشکل جدی‌تری است که باعث رسوبات سفید ادراری می‌شود و حتماً باید برای درمان آن به پزشک مراجعه نمود. ذرات فسفردار نیز چنین رسوبات سفید رنگی را در ادرار ایجاد می‌کنند که طبیعی است. مخمر یا قارچ‌ها نیز سفید رنگ هستند و باعث عدم شفافیت ادرار می‌شوند.

سنگ ریزه‌های قرمز یا قهوه‌ای در ادرار
وجود ذرات قرمز یا قهوه‌ای در ادرار نیز ممکن است نشان‌دهنده بیماری‌های کلیه یا مثانه باشد. این رسوبات علامت ابتلا به بیماری‌هایی جدی است که باید توسط پزشک تشخیص داده شود. پزشک به منظور بررسی وجود خون، عفونت یا ذرات پروتئینی در ادرار دستور آزمایش می‌دهد.


بیشتر بدانید:
وجود پروتئین در ادرار+علت و درمان
مهمترین دانستنی های نارسایی کلیه
همه چیز راجع به دیالیز


 

تشخیص
________________________________________

غیرممکن است صرفاً با مشاهده علائم بتوان علت اصلی بروز آنها را تشخیص داد. برای تشخیص دلیل وجود رسوبات در ادرار باید آزمایش‌های ادراری مانند آزمایش وجود کتون در ادرار را انجام داد. نمونه ادرار در سانتریفیوژ قرار داده و چرخانده می‌شود تا رسوبات در انتهای لوله آزمایش ته نشین شود. سپس رسوبات از مایع جدا می‌شود و متخصص ناهنجاری‌ها را بررسی می‌کند. به این ترتیب علت وجود رسوب در ادرار مشخص می‌شود.

درمان رسوبات ادراری
________________________________________
پس از آن که ماهیت رسوبات ادراری در آزمایشگاه مشخص شد، پزشک آزمایش‌های دیگری را برای تعیین علت ایجاد آنها تجویز می‌کند. سپس بیماری اصلی برمبنای روش‌های استاندارد درمانی مداوا می‌شود.

• عفونت مجرای ادرار معمولاً با آنتی بیوتیک و مراقبت بیمار از خود درمان می‌شود.

• بیماری‌های کبدی با دارو درمان می‌شود، موارد شدید نیاز به پیوند کبد دارد.

سنگ کلیه و سنگ مثانه با تجویز دارو و در نهایت جراحی به عنوان آخرین راه‌حل درمان می‌شود.


بیشتر بدانید:
فیستول مجرای ادراری و حالب: علل، علائم و درمان
تکرر ادرار در بارداری: علل و درمان
دکتـر فـرشاد نامداری جـــراح و فوق تخصص کلیــه و مجــاری ادراری و نــاباروری مــردان
تفاوت کلیه درد ناشی از سنگ و عفونت کلیه و کمر درد


 

پیشگیری
________________________________________
متابولیسم نامناسب پروتیئن، مشکلات کلیه یا عارضه‌های متعدد دیگر از علل رسوبات سیستم ادراری محسوب می‌شود. علت اصلی مشکل هر چه باشد، بهترین رویکرد ارتقاء سبک زندگی، توجه به سلامت عمومی، رعایت رژیم غذایی سالم و ورزش کافی برای حفظ تناسب اندام و پایین نگه داشتن وزن بدن است.

رژیم غذایی مناسب به تنهایی تاثیر مهمی بر سلامت بدن دارد و احتمال ابتلا به اختلال‌ها و بیماری‌های متعدد را کاهش می‌دهد. رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزیجات از آنتی اکسیدان بالایی برخوردار است. اما مهم‌ترین فایده رژیم غذایی سالم این است که این مواد کلسترول انباشته شده در رگ‌های خونی را از جریان خون پاک می‌کند و گردش خون را بهبود می‌دهد. اگر گردش خون مناسب باشد، قلب سالم و جریان خون مواد مغذی کافی را به تمام اندام‌ها می‌رساند و به این ترتیب عملکرد مطلوب آنها را تضمین می‌کند.

 

منبع : drnamdari.com

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های محبوب

راهکارهای برای جلوگیری از قطعی عضو
-زخم, -گوارش, -وکیوم تراپی زخم, اورتوپدی, جراحی, دیابت, سوختگی, عفونت, عمل, قطع عضو, وکیوم تراپی
نکاتی در مورد جلوگیری از قطع عضو
مراحل بهبود زخم
-زخم, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, جراحی, درد, دیابت, زخم های واریسی, زنان و زایمان, سوختگی, عفونت, عمل, وکیوم تراپی
مراحل بهبود زخم
زخم های واریسی و درمان آن
-زخم, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, جراحی, درد, دیابت, زخم های واریسی, سوختگی, عفونت, عمل
زخم های واریسی و درمان آن
نشانه های عفونت و آلودگی زخم که باید جدی بگیریم
-زخم, -گوارش, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, جراحی, درد, دیابت, سوختگی, طب فیزیکی،کمر و مفاصل, عفونت, عمل, قلب و عروق, کرونا, کلیه و مجاری ادراری, مغز و اعصاب, وارش, وکیوم تراپی
نشانه های عفونت و آلودگی زخم که باید جدی بگیریم
نقاط قوت و نقاط ضعف وکیوم تراپی
-اخبار داغ, -اعصاب و روان, -زخم, -گوارش, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, پزشکان و متخصصان, تغذیه و رژیم درمانی, تنفس, جراحی, درد, زنان و زایمان, زندگی روزمره, سلامتی شما, سوختگی, طب سالمندان, طب فیزیکی،کمر و مفاصل, عمل, قلب و عروق, کرونا, کلیه و مجاری ادراری, مغز و اعصاب, وکیوم تراپی
نقاط قوت و نقاط ضعف وکیوم تراپی
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare