-زخم

انواع پانسمان نقره و نحوه استفاده آن

انواع پانسمان نقره

انواع پانسمان نقره و نحوه استفاده آن

پانسمان نقش مهمی در مدیریت زخم دارد. زخم‌هایی که بخیه می‌شوند یا باز، معمولاً زخم‌های مزمن با علل متعددی هستند که با قصد ثانویه بهبود می‌یابند. آنها به طور سنتی یک محیط زخم مرطوب را فراهم می کنند، اما این ویژگی از طریق پانسمان های ساده تا پیچیده و فعال گسترش یافته است که می تواند ترشح بیش از حد را کنترل کند، به دبریدمان کمک کند و بهبودی بی نظم و متوقف شده را تقویت کند. کنترل عفونت همچنان یک چالش بزرگ است. مصرف نامناسب آنتی بیوتیک باعث ایجاد آلرژی، مسمومیت و از همه مهمتر مقاومت می شود که با استفاده از آنتی سپتیک های موضعی (مانند پوویدون ید و کلرهگزیدین) بسیار کاهش می یابد.تشخیص عفونت دشوار است.

اگرچه نقره برای قرن ها به عنوان مهار عفونت شناخته شده است، استفاده از آن در مراقبت از زخم نسبتاً جدید است. شواهدی مبنی بر اثربخشی تعداد روزافزون پانسمان‌های نقره در آزمایش‌های بالینی، که بر اساس معیارهای همکاری کاکرین (اکرین یک سازمان خیریه بین المللی بریتانیایی است که برای سازماندهی یافته های تحقیقات پزشکی به منظور تسهیل انتخاب های مبتنی بر شواهد در مورد مداخلات بهداشتی شامل متخصصان سلامت، بیماران و سیاست گذاران تشکیل شده است. این شامل ۵۳ گروه بررسی است که در موسسات تحقیقاتی مستقر هستند) قضاوت می‌شود، وجود ندارد، اما نشانه‌های خوبی برای استفاده از پانسمان‌های نقره برای حذف یا کاهش بار زیستی فزاینده در سوختگی‌ها و باز کردن وجود دارد. زخم ها با قصد ثانویه بهبود می یابند یا به عنوان مانعی در برابر آلودگی متقابل ارگانیسم های مقاوم مانند MRSA عمل می کنند. برای اثبات ارزش بسیاری از پانسمان های نقره ای که اکنون در دسترس هستند، به داده های آزمایشگاهی و بالینی بیشتری نیاز است. برخی از سردرگمی‌ها در مورد اندازه‌گیری سمیت و فعالیت ضد باکتریایی وجود دارد، اما همه پانسمان‌ها یک اثر ضد باکتریایی دارند که شامل چندین روش تحویل است. به نظر می رسد فناوری نانو کریستالی بالاترین رهاسازی پایدار نقره را بدون خطر سمی بودن زخم به زخم می دهد.

نکته مهم : از دید طبقه بندی محصولات ، “پانسمان نقره” با “پانسمان نقره دار” متفاوت است ، پانسمان نقره به یک نوع محصول اشاره میکند که نقره خاصیت اصلی آن است ، در حالی که ویژگی “نقره دار” در طیف وسیعی از محصولات پزشکی (مثل جوراب دیابت) و همچنین در محصولات درمان زخم (مثل پانسمان اگزوفایبر نقره دار ) وجود دارد . در جستجو و انتخاب محصول به این نکته توجه بفرمایید


محصولات زخم با کیفیت و قیمت مناسب

یون های نقره به شکل های مختلفی برای ساخت پانسمان به کار می روند:

۱- پوشش خارجی پانسمان

سطح مشبک نقره دار یک یا هر دو سطح خارجی پانسمان را پوشش داده و در تماس مستقیم با زخم است. نقره در این نوع پانسمان مستقیما موجب مرگ میکروب ها می شود.

۲- در داخل ساختار پانسمان

نقره به سه فرم در ساختار پانسمان به کار می رود که عبارتند از:

درون ساختار لایه خارجی پانسمان
فضای داخلی پانسمان
به عنوان یکی از اجزای سازنده تار و پود پانسمان، پس از جذب ترشحات زخم، نقره به باکتری های موجود در آن حمله می کند. مقداری از نقره نیز ممکن است از پانسمان و از طریق رطوبت به زخم انتشار پیدا کند.
نوع سوم ترکیبی از دو نوع پانسان ذکر شده است.انواع پانسمان نقره

زخم ها بر اساس عمق، گستردگی، میزان ترشحات، خشک بودن، میزان عفونت و محل قرا گیری انواع مختلفی دارند
انواع زخم ها به مراقبت های ویژه خود نیاز دارند. بر همین اساس پانسمان های نقره در اشکال مختلفی تولید می شوند:

۱- پانسمان فوم

۲- پانسمان هیدروژل

۳- پانسمان آلژینات

۴- هیدروفیبر

۵- هیدروکلوئید

۶- فیلم پلیمری

۷- اسپری

همچنین در بسیاری از پانسمان ها برای تاثیرگذاری بیشتر یا انجام طیف گسترده تری از درمان، نقره همراه با اجزای دیگری مثل ذغال فعال به کار می رود.

 • پانسمان نقره زخم بستر

زخم فشاری یا زخم بستر حاصل عدم تحرک و فشار ناشی از استخوان ها بر پوست است. پوست به مرور دچار حساسیت و نازکی شده و سپس زخم بستر ایجاد میشود. زخم بستر در صورت وجود بیماری های زمینه ای همچون دیابت یا ضعف سیستم ایمنی به سرعت پیشرفت میکند. بنابراین کنترل و درمان به موقع آن اهمیت فراوان دارد. با استفاده از انواع پانسمان نقره میتوان از بروز عفونت و تکثیر باکتری ها در زخم پیشگیری نموده و یا عفونت ایجاد شده را کاهش داد. برای پر کردن حفره در زخم بستر عمیق انواع پانسمان نقره نواری تولید و عرضه می شود.

 • پانسمان نقره در سوختگی

سوختگی در اثر تماس حرارت شدید با پوست ایجاد میشود. عوامل مختلفی مانند مواد شیمیایی، حرارت بخار مایعات، تماس با جسم داغ، برق گرفتگی و تماس با شعله سوختگی ایجاد می کنند. سوختگی بر اساس عمق و شدت آن ۴ درجه دارد. همچنین سوختگی میتواند وسیع یا کوچک باشد. سوختگی های کوچک و سطحی تر را باید از طریق مراقبت های عمومی سوختگی همچون کرم موضعی و پانسمان درمان نمود. زخم سوختگی به دلیل از بین رفتن بافت پوست یا بافت های زیرین آن، معمولا دارای ترشح بوده و مستعد عفونت است. پانسمان نقره به صورت خمیر، ژل یا هیدروکلوئید انتخاب های خوبی برای درمان سوختگی هستند. پانسمان نقره علاوه بر ضد عفونی کردن و آنتی بیوتیک بودن، اگزودای زخم سوختگی را جذب کرده و تورم و درد را کاهش می دهد.

 • پانسمان نقره نانو

پانسمانی ۳ یا ۵ لایه است که از یک مش نقره دارای نانوکریستال نقره در دو طرف یک هسته پلی استری، تشکیل شده است. نانوکریستال نقره به روش نانوتکنولوژی تولید می شود و دسته های بسیار کوچکی از نقره فعال شده را آزاد میکند. هرچه ذرات نقره کوچکتر باشند، بخش وسیعتری از زخم را پوشش داده و تاثیر گذاری آن را افزایش می دهند. پانسمان نقره نانو، موجب حفظ رطوبت در اطراف زخم می شود.

 • پانسمان نقره برای زخم پای دیابتی

بیماران دیابتی معمولا به نوروپاتی محیطی نیز مبتلا هستند. یکی از عوارض نوروپاتی بی حسی پا است که حس درد و آسیب را در پا مختل می کند. بنابراین زخم شدن پا و پیشرفته شدن آن در این بیماران شیوع بالایی دارد. در مراحل اولیه زخم پای دیابتی را با پانسمان نقره میتوان کنترل نمود. در صورتی که زخم حفره ایجاد کرده باشد، باید داخل آن را با پانسمان نقره دار نواری پر کرد تا مانع از بسته شدن سطح زخم شود. پانسمان نقره آلژینات جهت جذب بالاتر در انواع زخم پای دیابتی دارای اگزودا کاربرد دارد. استفاده از پانسمان هیدروکلوئید نقره برای زخمی با بافت سطحی مرده و نکروزه، دبریدمان اتولیتیک را افزایش داده و روند درمان را تسریع خواهد کرد.

 • پانسمان نقره هارتمن

هارتمن یک برند معتبر در زمینه تولید محصولا مراقبت از زخم است. پانسمان نقره تولید هارتمن با نام تجاری پانسمان آترومن، در درمان انواع زخم حاد و مزمن مانند زخم بستر و زخم های عفونی کاربرد دارد.

 • ویژگی پانسمان نقره آترومن

۱. جنس آن از فیبرهای پلی آمید آغشته به نقره است.

۲. فاقد پرز و پارافین می باشد.

۳. قسمت پارچه ای پانسمان در تماس مستقیم با زخم بوده و آغشته به چربی های ویژه گیاهی است.

این ترکیبات موجب نچسبیدن پانسمان به زخم و تعویض آسان و بدون درد آن می شوند.

۴. می توان آن را به اندازه مورد نیاز برش داد.

۵. برای جذب اگزودا به پانسمان ثانویه نیاز دارد.

۶. تا ۷ روز قابل استفاده بوده و نیاز به تعویض ندارد مگر اینکه پزشک تجویز کند.

۷. با جذب قوی ترشحات از خیس خوردگی حاشیه زخم جلوگیری می کند.

 • کاربرد پانسمان نقره آترومن

۱. زخم حاد و مزمن

۲. زخم بستر

۳. زخم هایی که ریسک عفونت دارند

۴. زخم عفونی

۵. زخم سوختگی

۶. زخم پای دیابتی

۷. اطراف پین ارتوپدی

 • پانسمان نقره کامفیل

۱. یکی از پانسمان های نوین تولید شده توسط شرکت معتبر کلوپلاست است.

۲. برای انواع زخم های حاد و مزمن با ترشحات متوسط تا زیاد، قابل استفاده است. از جمله: زخم حفره ای، زخم با ضخامت زیاد، زخم بستر یا زخم فشاری، زخم پای دیابتی، زخم عروقی، زخم سوختگی، زخم ناحیه دهنده پیوند پوست.

۳. اگر این پانسمان با آلژینات همراه شود، قدرت جذب آن افزایش یافته و بر اثر تماس با اگزودا، ذرات نقره آزاد میکند.

۴. بر اساس میزان ترشحات زخم و زمان اشباع شدن، تا ۷ روز قابل استفاده است.

۵. دارای خواص قوی آنتی بیوتیکی علیه باکتری های مقاوم و ضد قارچ می باشد.

۶. به اندازه و شکل دلخواه قابل برش است.

۷. شفاف بوده و وضعیت زخم از زیر آن قابل مشاهده و بررسی است.

۸. سطح بیرونی آن ضد آب بوده و امکان استحمام برای بیمار وجود دارد.

۹. جهت پر کردن حفره زخم های عمیق، به شکل نواری تولید و عرضه می شود.

۱۰. از ایجاد و انتشار بوی بد ترشحات و عفونت موجود در زخم ممانعت میکند.

۱۱. پانسمان نقره کامفیل به دلیل قدرت بالای جذب ترشحات، نباید در زخم های سطحی، زخم های خشک و زخمی که ترشحات اندکی دارد استفاده شود. همچنین از مصرف این پانسمان روی زخم هایی که خونریزی شدید دارند خودداری کنید..

منبع: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

اشتراک گذاری

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های محبوب

راهکارهای برای جلوگیری از قطعی عضو
-زخم, -گوارش, -وکیوم تراپی زخم, اورتوپدی, جراحی, دیابت, سوختگی, عفونت, عمل, قطع عضو, وکیوم تراپی
نکاتی در مورد جلوگیری از قطع عضو
مراحل بهبود زخم
-زخم, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, جراحی, درد, دیابت, زخم های واریسی, زنان و زایمان, سوختگی, عفونت, عمل, وکیوم تراپی
مراحل بهبود زخم
زخم های واریسی و درمان آن
-زخم, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, جراحی, درد, دیابت, زخم های واریسی, سوختگی, عفونت, عمل
زخم های واریسی و درمان آن
نشانه های عفونت و آلودگی زخم که باید جدی بگیریم
-زخم, -گوارش, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, جراحی, درد, دیابت, سوختگی, طب فیزیکی،کمر و مفاصل, عفونت, عمل, قلب و عروق, کرونا, کلیه و مجاری ادراری, مغز و اعصاب, وارش, وکیوم تراپی
نشانه های عفونت و آلودگی زخم که باید جدی بگیریم
نقاط قوت و نقاط ضعف وکیوم تراپی
-اخبار داغ, -اعصاب و روان, -زخم, -گوارش, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, پزشکان و متخصصان, تغذیه و رژیم درمانی, تنفس, جراحی, درد, زنان و زایمان, زندگی روزمره, سلامتی شما, سوختگی, طب سالمندان, طب فیزیکی،کمر و مفاصل, عمل, قلب و عروق, کرونا, کلیه و مجاری ادراری, مغز و اعصاب, وکیوم تراپی
نقاط قوت و نقاط ضعف وکیوم تراپی
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare