-زخم -وکیوم تراپی زخم اورتوپدی دیابت سوختگی

پانسمان آلژینات

ALGINAT

پانسمان آلژینات

پانسمان آلژینات جهت درمان زخم های که دارای میزان ترشحات بالا و همینطور زخم های که در معرض باکتری قرار دارند استفاده و از این روش باعث سریع تر بهبود پیدا کردن زخم و ترمیم میشود.

و این نکته قابل اهمیت است که این نوع پانسمان توانایی جذب ترشحات تا بیست برابر وزن خود را دارد ولی مدت زمان استفاده از این محصول محدود میباشد.

این پانسمان به صورت ورقه ای است و به حالت چسب روی اسکار یا زخم قرار میگیرد.

پانسمان آلژینات دارای یون های کلسیم است و زمانی که روی زخم قرار میگیرد یون های کلسیم با زخم واکنش نشان میدهند و این فرایند منجر به متورم شدن و ژله مانند شدن پانسمان میشود که این عمل نشان دهنده عملکرد درست این پانسمان در ترمیم و بهبود زخم است.

این عملکرد تا زمان بهبودی تمام و رفع ترشح ادامه دارد و موظفیم که پانسمان را به صورت مرتب و با برنامه مورد برسی قرار دهیم و اگر نیاز به تعویض داشت آن را تعویض نمایم.

ویژگی های این پانسمان در واقع قابلیت جذب بالای ترشحات می باشد و از این نوع پانسمان در زمینه های متفاوتی قابلیت استفاده دارد که معمولا همانطور که اشاره شد برای زخم های با ترشحات بالا استفاده می شود قابل ذکر است که ساختار این پانسمان به شکلی است که به غیر از جذب ترشحات سطح زخم را هم مرطوب نگه میدارد. در واقع زمانی که زخم ها زمان بیشتری برای بهبودی نیاز دارند مرطوب نگهداشتن سطح آن کمک شایانی به زخم میکند و این رطوبت از خشک شدن جلوگیری و در نهایت باعث بهبودی روند ترمیم پوست دارد.

مواردی که در آن میشود از پانسمان آژینات استفاده کرد:

زخم تروما، زخم دیابتی، زخم پای وریدی، زخم عمیق، زخم های سوختگی، زخم جراحی

پانسمان بسته به نوع زخم معمولا در یک بازه هفت روزه میتواند روی زخم قرار گیرد اما این شرط همیشه قابل استناد نیست چون همانطور که ذکر شد بستگی به ترشحات زخم دارد و زمانی که ترشحات به اندازه کافی جذب پانسمان شد بلاشک باید تعویض گردد.

نحوه استفاده از پانسمان آلژینات بسیار آسان است و در ابتدا باید زخم را تمیز کنید و برای این کار از سرم نمک یا پد های پاک کننده استفاده کنید و سپس محل زخم را خشک نمایید. پانسمان را روی زخم بگذارید و سپس هر ۲۴ ساعت پانسمان را چک کنید.

بین پنج الی هفت روز باید زخم برسی شود و اگر ترشحات در حال بیرون آمدن باشد و زخم در حالت ترمیم قرار گرفته باشد پانسمان باید تعویض گردد.و در هنگام تعویض محل زخم باید شسته شود و تمیزگردد و در صورتی که پانسمان به زخم چسبیده باشد از سرم برای جدا نمودن آن استفاده کنید نکته قابل توجه این است که این کار باید به آرامی انجام شود در غیر این صورت ممکن است مجددا بافت زخم دچار مشکل شود.

 مواردی که نمیتوان در آن از پانسمان آلژینات استفاده کرد: زخم های که دارای خون ریزی شدید هستند، زخم های خشک که ترشحات بسیار کمی دارند، زخم جراحی، زخم های سوختگی درجه سه

در بعضی از مورد ها دیده شده است که این پانسمان باعث ایجاد آلژی در بیماران شده است و دیگر مواردی که میتوان مانع از استفاده از این پانسمان شود همین مورد است و در صورت مشاهده هرگونه حساسیت در پوست بعد از استفاده از این نوع روش درمانی در اسرع وقت به پزشک مراجعه نماید.

نکات مثبت در مورد پانسمان آلژینات:

مقاومت بالای این پانسمان در برابر نفوذ عوامل بیماری زا است و نیز خاصیت از بین بردن باکتری ها را در روی زخم دارد و همچنین باعث شرایط مطلوبی در بهبود سریع زخم میشود و جذب بسیار بالای دارد و پانسمان آلژینات با ساختن محیطی مرطوب بر روی زخم به فرایند ترمیم کمک شایانی می کند.

وجه تمایز این پانسمان با دیگر پانسمان ها در این است که نحوه کار به آسانی انجام میگیرد و کمترین حد به وجود آورنده آلرژی را دارد.

همانطور که اشاره شد این پانسمان به مشابه دیگر پانسمان ها به اندازه ای که باید شناخته نشده است اما نکات مثبت بسیار زیادی دارد و برای بسیاری از زخم ها قابل استفاده است.

در واقع با توجه به برسی های قبلی این پانسمان با توجه به طبیعی بود(مقاله قبل) تاثیر بسیار مفیدی برای بهبود زخم دارد و نیز به دلیل زیست تخریب پذیر بودن ساختار پانسمان موجب بازیافت آسان و همچنین کاهش آسیب کمتر به محیط زیست میشود.

به طور کلی باید گفت که شاید در گذشته با این نوع پانسمان و دیگر پانسمان های نوین آشنایت کاملی نداشته اید اما حالا اطلاعات بسیار مفیدی نسبت به آن پیدا کرده اید و در مقالات بعدی سعی خواهیم کرد شما را با دیگر پانسمان های نوین آشنا کنیم.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های محبوب

راهکارهای برای جلوگیری از قطعی عضو
-زخم, -گوارش, -وکیوم تراپی زخم, اورتوپدی, جراحی, دیابت, سوختگی, عفونت, عمل, قطع عضو, وکیوم تراپی
نکاتی در مورد جلوگیری از قطع عضو
مراحل بهبود زخم
-زخم, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, جراحی, درد, دیابت, زخم های واریسی, زنان و زایمان, سوختگی, عفونت, عمل, وکیوم تراپی
مراحل بهبود زخم
زخم های واریسی و درمان آن
-زخم, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, جراحی, درد, دیابت, زخم های واریسی, سوختگی, عفونت, عمل
زخم های واریسی و درمان آن
نشانه های عفونت و آلودگی زخم که باید جدی بگیریم
-زخم, -گوارش, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, جراحی, درد, دیابت, سوختگی, طب فیزیکی،کمر و مفاصل, عفونت, عمل, قلب و عروق, کرونا, کلیه و مجاری ادراری, مغز و اعصاب, وارش, وکیوم تراپی
نشانه های عفونت و آلودگی زخم که باید جدی بگیریم
نقاط قوت و نقاط ضعف وکیوم تراپی
-اخبار داغ, -اعصاب و روان, -زخم, -گوارش, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, پزشکان و متخصصان, تغذیه و رژیم درمانی, تنفس, جراحی, درد, زنان و زایمان, زندگی روزمره, سلامتی شما, سوختگی, طب سالمندان, طب فیزیکی،کمر و مفاصل, عمل, قلب و عروق, کرونا, کلیه و مجاری ادراری, مغز و اعصاب, وکیوم تراپی
نقاط قوت و نقاط ضعف وکیوم تراپی
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare