-اخبار داغ -اعصاب و روان -زخم -گوارش -وکیوم تراپی زخم اورتوپدی درد دیابت زنان و زایمان سوختگی طب سالمندان طب فیزیکی،کمر و مفاصل وکیوم تراپی

درمان و پیشگیری زخم بستر در منزل

درمان و پیشگیری زخم بستر در منزل

درمان و پیشگیری زخم بستر در منزل

درمان و پیشگیری زخم بستر در منزل

 زخم بستر بیماری است که با پدیدار شدن در روزهای اول و در اولین نشانه ها باید آن را جدی بگیریم و به سعرت در پی درمان آن باشیم. چرا که با پیشروی این بیماری و عفونی شدن زخم به جرات میتوان گفت که عوارض جبران ناپذیری خواهد داشت. قطعا بهترین درمان پیشگری است؛ پس بهتر است قبل از مواجه شدنم با این عارضه بیمارانی که ناتوان هستند و یا از صندلی چرخدار استفاده میکنند یا افرادی که نمیتوانند حرکت کنند به این عارضه دچار شوند به مقدار کافی در بستر خود جابجا شوند تا اندامی مثل لگن، باسن، پشت سر و گوش ها، داخل زانو، شانه، آرنج و پاشنه فشار زیادی وارد نشود. اما اگر بیماران دچار این بیماری شدند راهکار چیست؟ 

درمان و پیشگیری زخم بستر در منزل

اگر داده ای خاصی نسبت به این بیماری ندارید بهتر است با مشاهده اولین نشانه ها  با پزشک تماس بگیرید و یا سریعا به ایشان مراجعه نماید.اما بحث اطرافیان در منزل به اندازه نقش پزشک مهم و ضروری است . قدم اول در درمان زخم بستر برسی وخامت زخم است که بعد از برسی دکتر راه های جهت درمان و نیز دارو های برای بیمار تجویز خواهد شد.

کاهش فشار

اولین قدم برای زخم بستر کاهش یا حتی از بین بردن فشار است که به بدن وارد میشود و باعث زخم میشود.

به همین دلیل توصیه میشود حتما بیمار را در بستر جابجا کنید و در زمان های متعدد نحوه خوابیدن فرد را تغییر دهید. این کار باعث نفوذ هوا به نواحی تحت فشار میشود و نیز زخم در محیط تایرک و سفت قرار نگیرد لذا شما میتوانید از بالشت های کوچک یا پتو برای کاهش فشار در منطقه زخم و پوست آسیب پذیر اطرافش استفاده نماید. اینمرحله مهمترین مرحله در درمان زخم بستر در هر شدتی است پس اصلا این مرحله را ساده نپندارین.

درمان و پیشگیری زخم بستر در منزل

شستشو و بانداژ زخم

اگر زخم هنوز به عنوان زخم سر باز نکرده تلقی میشود بهتر است با مایع ضد عفونی کننده یا آب نمک شسته شود و این اقدام باعث عدم نفوذ عرق به لایه نازک پوست میشود و درنتیجه مانع از عفونت زخم میشود. بعد از هر بار شست و شو باید با یک پارچه نرم و تمیز یا بانداژمخصوص استفاده شود. چسب های مخصوص زخم بستر مانند چسب کامفیل یکی از بهترین روش ها درمان است که قابلیت این را دارند که زخم ترمیم و نیز حالت بازسازی پوست را دارد. زیرا این چسب ها از انواع پانسمان نوین در درمان زخم بستر هستند که با خواصی که دارند محیطی امن برای زخم ایجاد میکنند.

برداشت پوست آسیب دیده
برای بهبود سریع تر حتما باید بافت های آسیب دیده برداشته شوند و محل زخم عاری از سلول های مرده ای باشند که مستعد چرک و عفونت هستند. در واقع این مرحله یکی از مراحل مهم درمان زخم بستر است و باید با ظرافت شستشو انجام شود. توجه داشته باشید این مرحله حتما باید توسط پزشک تجویز شود و نباید بافت مرده هر زخمی را سرخود حذف کرد. توصیه می شود پرستار یا پزشک این کار را انجام بدهد.

درمان و پیشگیری زخم بستر در منزل

دیگر مراحل درمان زخم بستر

مصرف دارو برای کنترل درد؛
داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن برای کاهش درد مفید هستند. گاه استفاده از پمادها و داروهای موضعی برای درمان زخم بستر توصیه می شود. همچنین داروهایی مانند ویتامین هایی که سلامت پوست را تضمین می کند، گاه توسط پزشک تجویز می شود.

رژیم غذایی مناسب؛
سوءتغذیه باعث کاهش سرعت بهبود زخم بستر می شود و باید از سلامت تغذیه فرد اطمینان حاصل شود. توصیه می شود افرادی که به زخم بستر مبتلا هستند، به اندازه کافی فیبر، کربوهیدرات، پروتئین و آب کافی در رژیم غذایی شأن گنجانده شود. به طور مثال آبرسانی کافی به بیمارانی که قند خون دارند و ممکن است باعث وخامت زخم بستر شود، بسیار ضروری است. یا استفاده از روغن های طبیعی مانند روغن زیتون از مهم ترین مواد غذایی برای سلامت پوست محسوب می شود.

طب سنتی؛
استفاده از مخلوط عسل و روغن زیتون، استعمال روغن اسطوخودوس یا بابونه، استعمال روغن نارگیل، ماساژ با روغن زیتون یا روغن بادام شیرین، استعمال حنا و روغن زیتون و پاشیدن زردچوبه روی زخم می تواند در درمان زخم بستر بسیار مؤثر باشد.

تشک مواج؛
پیشرفت تکنولوژی این امکان را برای افراد فراهم آورده است با استفاده از تشک های مواج برقی، بدن شخص روی بستر ثابت نمی ماند و مدام جابه جا می شود؛ لذا با کاهش فشار بر روی پوست آسیب دیده، سرعت بهبود زخم افزایش می یابد.

خواب کافی؛
یکی از عوامل سلامت پوست، داشتن خواب کافی است. بدیهی است که اگر خواب و استراحت کافی نداشته باشید، سرعت روند درمان کاهش می یابد. همچنین خواب به شما این اجازه را می دهد که از نگرانی و استرس به دور باشید. همین امر یکی از عوامل کاهش بهبود در هر نوع بیماری است.

ورزش؛
گاه بعضی از تمرین های سبک و درمانی ورزشی در درمان زخم بستر مفید است که بهتر است تحت نظر پزشک در خانه انجام شود.

درمان و پیشگیری زخم بستر در منزل

از مراحل درمان زخم بستر در خانه چه می دانید؟
مراجعه اورژانسی به پزشک و جراحی
اگر با انجام تمامی مراحل بالا یکی از علائم زیر را مشاهده کردید، بدون فوت وقت به پزشک مراجعه کنید:

بوی بد ناشی از زخم؛
مشاهده عفونت در محل زخم؛
قرمزی و حساسیت بیش از حد در اطراف زخم؛
تورم پوست؛
تب.
آخرین روش در مراحل درمان زخم بستر، جراحی است. اگر وخامت زخم به حدی رسیده باشد که با هیچ کدام از مراحل بالا قابل درمان نباشد، پزشک ناچار است جراحی را برای بیمار در نظر بگیرد. معمولا در این مرحله نه تنها پوست آسیب جبران ناپذیری دیده‌؛ بلکه زخم و عفونت تا استخوان نیز نفوذ کرده است. در‌نتیجه جراح از پوست باقی نواحی بدن برای ترمیم بخش آسیب دیده استفاده می کند و گاه از پروتز و یا وکیوم تراپی  برای درمان  استفاده می شود.​

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های محبوب

راهکارهای برای جلوگیری از قطعی عضو
-زخم, -گوارش, -وکیوم تراپی زخم, اورتوپدی, جراحی, دیابت, سوختگی, عفونت, عمل, قطع عضو, وکیوم تراپی
نکاتی در مورد جلوگیری از قطع عضو
مراحل بهبود زخم
-زخم, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, جراحی, درد, دیابت, زخم های واریسی, زنان و زایمان, سوختگی, عفونت, عمل, وکیوم تراپی
مراحل بهبود زخم
زخم های واریسی و درمان آن
-زخم, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, جراحی, درد, دیابت, زخم های واریسی, سوختگی, عفونت, عمل
زخم های واریسی و درمان آن
نشانه های عفونت و آلودگی زخم که باید جدی بگیریم
-زخم, -گوارش, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, جراحی, درد, دیابت, سوختگی, طب فیزیکی،کمر و مفاصل, عفونت, عمل, قلب و عروق, کرونا, کلیه و مجاری ادراری, مغز و اعصاب, وارش, وکیوم تراپی
نشانه های عفونت و آلودگی زخم که باید جدی بگیریم
نقاط قوت و نقاط ضعف وکیوم تراپی
-اخبار داغ, -اعصاب و روان, -زخم, -گوارش, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, پزشکان و متخصصان, تغذیه و رژیم درمانی, تنفس, جراحی, درد, زنان و زایمان, زندگی روزمره, سلامتی شما, سوختگی, طب سالمندان, طب فیزیکی،کمر و مفاصل, عمل, قلب و عروق, کرونا, کلیه و مجاری ادراری, مغز و اعصاب, وکیوم تراپی
نقاط قوت و نقاط ضعف وکیوم تراپی
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
لیست علاقه مندی ها 0