-اخبار داغ -اعصاب و روان -زخم -گوارش -وکیوم تراپی زخم اطفال اورتوپدی پزشکان و متخصصان تغذیه و رژیم درمانی تنفس جراحی درد زنان و زایمان زندگی روزمره سلامتی شما سوختگی طب سالمندان طب فیزیکی،کمر و مفاصل عمل قلب و عروق کرونا کلیه و مجاری ادراری مغز و اعصاب وکیوم تراپی

نقاط قوت و نقاط ضعف وکیوم تراپی

نقاط قوت و نقاط ضعف وکیوم تراپی

نقاط قوت و نقاط ضعف وکیوم تراپی

نقاط قوت و نقاط ضعف وکیوم تراپی

همانطور که اطلاع دارید وکیوم تراپی یک نوع درمان است که برای تسریع در بهبود زخم عمیق کاربرد فراوان دارد و در این روش درمان زخم با توجه به مکشی که دستگاه دارد رویه بهبودی خود را پیدا میکند زیرا گاهی اوقات جهت بهبودی بهتر نیاز است فشاری که سمت هوای اطراف به زخم های عمیق وارد میشود را از بین برد و از این رو اهمیت وکیوم تراپی بیشتر نمایان میشود.

باید ها و نباید های وکیوم تراپی:

 آیا وکیوم تراپی ، نقاط منفی  نیز دارد، یا آن که وکیوم تراپی به مقدار در درمان زخم ها موثر خواهد بود؟

بایدها و نبایدهای وکیوم تراپی
ممکن اسم نام وکیوم تراپی کمی ناآشنا باشد، اما تاثیر درمان آن روی انواع زخم ها از بهترین شیوه های درمان است. وکیوم تراپی فشار جو اطراف زخم را کاهش می دهد؛ از این رو این روش درمانی به درمان زخم با فشار منفی نیز شناخته می شود.

گفتنیست که متد درمانی وکیوم تراپی در کنار تمام نقاط مثبتی که دارد قاعدتا نقاط منفی نیز برای برخی زخم ها دارند که در ادامه به آن میپردازیم لذا بهتر است قبل از انجام این روش درمانی با تمام قئاعد وکیوم تراپی آشنا باشیم زیرا نداشتن عدم اطلاعات در مورد این فیلد امکان دادر حس ترس را در فرد بیمار القا کند و روند درمان خود را به دلیل ترسی نامعقول به سختی پیش ببرد.

 

نقاط قوت و نقاط ضعف وکیوم تراپی

نکات مثبت وکیوم تراپی

از بهترین نقاط مثبت وکیوم تراپی استفاده این نوع روش برای انواع زخم ها به ویژه زخم های عمیق و حساس است که مزیت های این روش شامل موارد زیر است:

درمان زخم هایی که در اثر سوختگی پدید آمدند؛
درمان زخم ناشی از سزارین؛
درمان زخم هایی که به دلیل ایجاد ضربه و جراحی به شخص وارد شده است؛
درمان زخم های پوستی دردناک.
وکیوم تراپی در درمان این زخم ها موثر است و تاثیرات مثبتی روی آن ها دارد. بنابراین اکنون مزیت ها و تاثیرات مثبت این درمان را در زخم ها بررسی می کنیم:

تورم و التهاب را کاهش می دهد؛
خطر ابتلا به عفونت و باکتری را کاهش می دهد؛
سبب جریان بهتر خون در ناحیه آسیب دیده می شود؛
سبب کاهش ناراحتی های کلی می شود؛
در این روش کمتر از روش های دیگر نیاز به تعویض پانسمان وجود دارد؛
با کشیدن آرام لبه های زخم سبب بهبود آن می شود.

نقاط قوت و نقاط ضعف وکیوم تراپی

نقاط منفی وکیوم تراپی
با آن که وکیوم تراپی برای بسیاری از زخم ها مناسب است و کاربرد دارد، اما زخم هایی هستند که این روش درمانی نه تنها برای آن ها مناسب نیست، بلکه ممکن است برای زخم تاثیر منفی نیز داشته باشد. از این رو بود که موضوع بایدها و نبایدهای وکیوم تراپی پیش آمد. معایب وکیوم تراپی از قبیل موارد زیر است:

وکیوم تراپی در بافت های سرطانی نتیجه خوبی ندارد؛
برای درمان زخم های آلوده وکیوم تراپی پیشنهاد خوبی نیست؛
پوست های حساس، به درمان وکیوم تراپی واکنش بدی نشان می دهند؛
برای مناطقی که جریان خون ضعیفی دارند، وکیوم تراپی مناسب نیست.
تاثیر درمان وکیوم تراپی در زخم های ناشی از سوختگی
طی تحقیقاتی، محققان متوجه شدند که وکیوم تراپی در درمان زخم پس از سوختگی موثر است. از این رو بسیاری از پزشکان از این روش درمان به خصوص در کودکان بهره می برند. از آنجا که سوختگی ها درجه بندی دارند، پیشنهاد می دهیم در رابطه با بایدها و نبایدهای وکیوم تراپی برای درمان سوختگی از پزشک معالج خود کمک بگیرید.

تاثیر درمان وکیوم تراپی در سزارین
وکیوم تراپی در جلوگیری از عفونت پس از سزارین موثر است. از این روش بیشتر برای زنانی با شرایط خاص استفاده می کنند. زنان چاقی که بیشتر در معرض ابتلا به عفونت هستند، از دسته زنانی با ویژگی خاص هستند. درکل وکیوم تراپی یا VAC به عنوان راه درمان سریع تر شناخته شده است.

نقاط قوت و نقاط ضعف وکیوم تراپی

باید به این نکته دقت داشت زنانی که پروسه سزارین خود را به روال عادی پیش برده اند نیازی به استفاده از دستپاه vac نخواهند داشت زیرا شرایط خاص این روش درمان باید ها و نباید های وکیوم تراپی را پدید آورده است.

 

تاثیر درمان وکیوم تراپی در زخم های ضربه ای و جراحی
استفاده از درمان وکیوم تراپی در زخم های ضربه ای و جراحی نه تنها از عفونت جلوگیری می کند، بلکه به بهبود زخم سرعت می بخشد. جالب است بدانیدکه این سرعت بخشیدن گاهی سبب کاهش هزینه بیمار نیز می شود.

تاثیر درمان وکیوم تراپی در زخم های پوستی دردناک
زخم های فشار در واقع همان زخم های بستری هستند که در اثر فشار زیاد به وجود آمده اند. لازم است بدانید که درمان این زخم ها بسیار طولانی مدت است و در مواقعی بهبود نیز نمی یابد. وکیوم تراپی در درمان بعضی از این زخم ها مفید واقع می شود و به روند درمان سرعت می بخشد. درنظر داشته باشید برای استفاده از این روش درمان در زخم های ناشی از فشار، نیاز به تایید پزشک دارید؛ چرا که این موضوع یکی از بایدها و نبایدهای وکیوم تراپی است.

وکیوم تراپی چگونه عمل می کند؟
حال که با بایدها و نبایدهای وکیوم تراپی آشنا شدید، بهتر است با روش عمل آن نیز آشنا شوید. پزشک شما یک لایه از پانسمان خاصی را روی زخم شما قرار می دهد. این پانسمان شکافی دارد که به لوله های لاستیکی خاصی متصل هستند.

در واقع این لوله ها وظیفه پمپ خلا را دارند. به گونه ای که پس از اتصال پمپ خلا تمام مایعات و عفونت های اضافی را از روی زخم بر می دارد. این عمل به مرور به جمع شدن لبه های زخم کمک می کند.

نقاط قوت و نقاط ضعف وکیوم تراپی

بایدها و نبایدهای وکیوم تراپی در رابطه با درد
از آنجا که این دستگاه برای بیرون کشیدن عفونت و مایعات اضافی زخم از مکش استفاده می کند. در طی این فرایند، ممکن است فرد بیمار احساس کشیدگی یا کشیده شدن داشته باشد. از این رو ممکن است دردی در این ناحیه احساس کنید. در نظر داشته باشید که پزشکان برای احساس نکردن هیچ دردی، از داروها یا آمپول های ضد درد استفاده می کنند. بهتر است در رابطه با باید ها و نبایدهای وکیوم تراپی از پزشک معالج خود سوال کنید.

نقاط قوت و نقاط ضعف وکیوم تراپی

آیا وکیوم تراپی عوارض نیز دارد؟
همانطور که تا اینجای مقاله متوجه شدید، بایدها و نبایدهای وکیوم تراپی در مورد درمان هربیماری، قوانین خاص خود را دارد. عوارض این راه درمان نیز جزوی از ریسک این روش درمان به حساب می آید. احتمال بروز عوارض در وکیوم تراپی زیاد نیست؛ اما به هر حال این روش درمانی عوارض احتمالی نیز دارد.

ممکن است در اثر وکیوم تراپی دچار خون ریزی شوید، یا آن که این روش درمان برای بدن شما مناسب نباشد و در روند درمان بی تاثیر باشد. همچنین احتمال بروز عفونت نیز در این روش وجود دارد. لازم به ذکر است که عوارض پوستی نیز در این روش درمان دیده شده است.

سخن آخر
اکنون که درباره بایدها و نبایدهای وکیوم تراپی صحبت کردیم، درک بهتری از انجام دادن یا ندادن این راه درمان دارید. همانطور که شرح دادیم وکیوم تراپی برای درمان زخم هایی نظیر سوختگی، سزارین، عمل جراحی و ضربه، همچنین درمان زخم های ناشی از فشار مناسب است.

اگر قصد استفاده از وکیوم تراپی را دارید، بهتر است این موضوع را با پزشک خود درمیان بگذارید. فراموش نکنید که عوارش این راه سریع درمان احتمالی است و دلیلی ندارد که حتما در تمام افراد تحت درمان وکیوم تراپی این عوارض دیده شود.​

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های محبوب

راهکارهای برای جلوگیری از قطعی عضو
-زخم, -گوارش, -وکیوم تراپی زخم, اورتوپدی, جراحی, دیابت, سوختگی, عفونت, عمل, قطع عضو, وکیوم تراپی
نکاتی در مورد جلوگیری از قطع عضو
مراحل بهبود زخم
-زخم, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, جراحی, درد, دیابت, زخم های واریسی, زنان و زایمان, سوختگی, عفونت, عمل, وکیوم تراپی
مراحل بهبود زخم
زخم های واریسی و درمان آن
-زخم, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, جراحی, درد, دیابت, زخم های واریسی, سوختگی, عفونت, عمل
زخم های واریسی و درمان آن
نشانه های عفونت و آلودگی زخم که باید جدی بگیریم
-زخم, -گوارش, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, جراحی, درد, دیابت, سوختگی, طب فیزیکی،کمر و مفاصل, عفونت, عمل, قلب و عروق, کرونا, کلیه و مجاری ادراری, مغز و اعصاب, وارش, وکیوم تراپی
نشانه های عفونت و آلودگی زخم که باید جدی بگیریم
نقاط قوت و نقاط ضعف وکیوم تراپی
-اخبار داغ, -اعصاب و روان, -زخم, -گوارش, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, پزشکان و متخصصان, تغذیه و رژیم درمانی, تنفس, جراحی, درد, زنان و زایمان, زندگی روزمره, سلامتی شما, سوختگی, طب سالمندان, طب فیزیکی،کمر و مفاصل, عمل, قلب و عروق, کرونا, کلیه و مجاری ادراری, مغز و اعصاب, وکیوم تراپی
نقاط قوت و نقاط ضعف وکیوم تراپی
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
لیست علاقه مندی ها 0