-زخم -وکیوم تراپی زخم اطفال اورتوپدی جراحی درد دیابت زخم های واریسی زنان و زایمان سوختگی عفونت عمل وکیوم تراپی

مراحل بهبود زخم

مراحل بهبود زخم

مراحل بهبود زخم

مراحل بهبود زخم

به بریدگی و یا باز شدن پوست زخم میگویند زخم میتواند فقط به اندازه یک خراش باشد.

یک خراش بزرگ ممکن است بنا به دلایل زیادی مثل سقوط کردن، تصادف و یا اتفاقات ناگوار باشد. برشی که در طی یک عمل جراحی به وسیله متخصصین انجام میشود نیز نوعی زخم حساب میشود.

بدن ما سیستم پیچیده ای جهت رفع مشکل زخمی پوستی دارد و برای بهبود زخم نیاز است تا هر مرحله آن به صورت درست و کامل انجام شود. روند ترمیم زخم از چند بخش و مرحله تشکیل شده است تا در کنار یکدیگر باعث بهبودی بدن شود .

مراحل بهبود زخم 


بدن ما در ۴ مرحله ی اصلی زخم ها را بهبود می بخشد . این مراحل شامل :

جلوگیری از ، از دست رفتن بیش از حد خون
دفاع و تمیز کردن ناحیه ی آسیب دیده
ترمیم و بهبودی
تمیز و پانسمان کردن زخم به ترمیم محل آسیب دیده کمک می کند .

مرحله ی اول : ممانعت از خونریزی (همئوستازی)
زمانی که شما دچار بریدگی ، خراش و یا زخم های دیگر می شود ، معمولا شروع به خونریزی می کند . اولین مرحله ی بهبودی زخم ، متوقف کردن خونریزی است به این مرحله همئوستازی گفته می شود .

چند ثانیه یا چند دقیقه طول می کشد تا خون لخته شود . این نوع لختگی خون از نوع بی خطر آن بوده و خارج شدن بیش از خون جلوگیری می کند . همچنین لخته ایجاد شده به بسته شدن و بهبودی زخم کمک کرده و مانند یک سد عمل می کند .

مرحله ی دوم : سد سازی (لخته شدن خون)
مرحله  سد سازی و لخته شدن از ۳ بخش تشکیل شده است :

رگ های خونی اطراف زخم باریک می شوند . این روند به متوقف شدن خونریزی کمک می کند .
پلاکت ها ، که مسئول لخته سازی در خون هستند ، در کنار یکدیگر جمع شده تا یک ” توده ی پلاکتی ” در خون ایجاد می کنند .
لخته سازی یا انعقاد خون از یک پروتئین به نام فیبرین تشکیل شده است . این پروتئین “چسب خون ” است که یک لانه ساخته تا پلاکت ها در محل خود قرار بگیرند . در انتهای این مراحل ، بر روی سطح زخم شما یک سد ایجاد شده است . (این سد همان زخم خشکی است که روی سطح پوست آن را می بینید)
التهاب که شامل پاک سازی و بهبودی است .
به محض اینکه خونریزی زخم متوقف شود ، بدن برای پاک سازی و بهودی آماده می شود .

ابتدا ، رگ های خونی اطراف محل زخم کمی باز تر شده تا خون بیشتری به سمت محل زخم برود ، این کار باعث میشود ناحیه ی آسیب دیده ملتهب یا کمی قرمز شده و ورم کند همچنین ممکن است کمی احساس گرما کنید . نگران نشوید این علائم نشان دهنده این است که نیروهای کمکی رسیده اند .

خون تازه ، اکسیژن و مواد مغذی بیشتری را به زخم شما می رساند – مقدار متعادلی که به بهبودی زخم کمک می کند و سپس گلبول سفید خون ، ماکروفاژ ها ، به محل زخم می رسند .

ماکروفاژ ها به وسیله ی مبارزه با عفونت ها به پاک سازی زخم کمک می کنند همچنین این سلول ها پیام های شیمیایی ای به نام فاکتور های رشد را فرستاده و این کار به بازسازی محل کمک می کنند .

شما ممکن است در اطراف زخم ترشحات شفافی ببینید ، این ترشحات نشان دهنده این  است که گلبول های سفید خود در حال دفاع و بازسازی هستند.

مرحله ی سوم : بازسازی (رشد و تکثیر)
هنگامی که زخم تمیز و شرایط آن پایدار شد ، بدن شما می تواند کار بازسازی را شروع کند . گلبول ها اکسیژن رسان قرمز ، برای ساخت بافت جدید به محل می آیند ؛ این محل مانند محل ساختمان سازی بوده و تنها تفاوت در این است که بدن مصالح مورد نیازش را خودش تامین می کند.

پیام های شیمیایی بدن به سلول های اطراف محل زخم دستور داده تا یک بافت الاستیکی (کشسان) به نام کلاژن ، بسازند ؛ این کار به بازسازی پوست و بافت در محل زخم کمک می کند .

در این مرحله از بهبودی ، شما ممکن است یک جای زخم تازه ، بر آمده و قرمز ببینید . این جای زخم کم کم رنگ خود را از دست داده و سطح آن صاف تر به نظر می رسد .

مرحله ی چهارم : بلوغ (تقویت شدن)
حتی زمانی که زخم شما به ظاهر بسته و ترمیم شده ، همچنان در حال بهبودی است . ممکن است جای زخم صورتی شده و کشیده یا چروک شده به نظر برسد . ممکن است شما احساس خارش یا کشیدگی در محل زخم کنید . بدن شما به بازسازی و تقویت محل ادامه می دهد .

۴ مرحله ی بهبودی زخم

بهبود زخم چه مدت به طول می انجامد ؟
مدت زمانی که طول می کشد یک زخم بهبود پیدا کند بستگی به بزرگ بودن و عمیق بودن بریدگی باشد . ممکن است حتی این روند بهبودی تا چند سال به طور بینجامد و یک زخم باز نسبت به یک زخم بسته مدت زمان بیشتری را برای بهبودی نیاز داشته باشد .

به گفته ی جان هاپکینز ، بعد از تقریبا ۳ ماه ، بیشتر زخم ها بازسازی و ترمیم شده اند . پوست و بافت جدید تشکیل شده نیز تقریبا ۸۰% به استقامت خود قبل از بهبودی رسیده است .

یک زخم بزرگ و عمیق در صورتی که پزشک آن را بخیه بزند ، سریع تر بهبود یابد . این کار باعث کوچک تر کردن محلی که بدن باید آن را ترمیم کند ، می شود ؛ بدین دلیل است که زخم های جراحی عموما سریع تر از سایر زخم ها بهبود می یابند . زخم های جراحی معمولا ۶ تا ۸ هفته بهبودی شان به طول می انجامد .

بعضی از بیماری ها می تواند روند بهبودی را بسیار کند کرده و یا در کُل آن را متوقف کنند . این اتفاق حتی برای زخم هایی به خاطر عمل جراحی به وجود می آید نیز رخ می دهد .

بهبود زخم نامطلوب
خون رسانی یکی از مهمترین عوامل بهبود زخم است .

خون ، اکسیژن ، مواد مغذی و تمام چیز هایی که بدن برای بهبودی نیاز دارد را به محل زخم می برد . در صورتی که خون به اندازه ی کافی به زخم نرسد ، روند بهبودی ممکن است دو برابر به طول بینجامد و یا کلا بهبود پیدا نکند .

عوامل خطر
تقریبا ۶.۵ میلیون آمریکایی زخم هایی دارند که به طور کامل بهبود نیافته اند ؛ دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است یک زخم به درستی بهبود نیابد. سن نیز می تواند در روند بهبودی تاثیر بگذراد به همین دلیل افراد مسن روند بهبودی طولانی تری خواهند داشت .

برخی بیماری ها باعث کاهش چرخش گردش خون می شوند که شامل موارد زیر است:

دیابت
چاقی
فشار خون بالا (hypertension)
بیماری های عروقی
زخم های مزمن بسیار آهسته بهبود می یابند و یا در کل بهبود پیدا نمی کنند . در صورتی که شما دچار زخم های مزمن شده اید ، حتما به یک متخصص مراجعه کنید .

درمان
گزینه های درمانی برای زخم هایی که روند بهبودی آهسته دارند ، شامل :

درمان دارویی و سایر درمان هایی که به جریان خون را بهبود ببخشد .
درمان با هدف کاهش تورم
دِبریدمان زخم (برداشتن بافت مرده اطراف زخم با هدف کمک به روند بهبودی)
پماد های خاص برای کمک به بهبودی زخم
بانداژ و پانسمان خاص زخم برای سرعت بخشیدن به بهبودی

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های محبوب

راهکارهای برای جلوگیری از قطعی عضو
-زخم, -گوارش, -وکیوم تراپی زخم, اورتوپدی, جراحی, دیابت, سوختگی, عفونت, عمل, قطع عضو, وکیوم تراپی
نکاتی در مورد جلوگیری از قطع عضو
مراحل بهبود زخم
-زخم, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, جراحی, درد, دیابت, زخم های واریسی, زنان و زایمان, سوختگی, عفونت, عمل, وکیوم تراپی
مراحل بهبود زخم
زخم های واریسی و درمان آن
-زخم, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, جراحی, درد, دیابت, زخم های واریسی, سوختگی, عفونت, عمل
زخم های واریسی و درمان آن
نشانه های عفونت و آلودگی زخم که باید جدی بگیریم
-زخم, -گوارش, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, جراحی, درد, دیابت, سوختگی, طب فیزیکی،کمر و مفاصل, عفونت, عمل, قلب و عروق, کرونا, کلیه و مجاری ادراری, مغز و اعصاب, وارش, وکیوم تراپی
نشانه های عفونت و آلودگی زخم که باید جدی بگیریم
نقاط قوت و نقاط ضعف وکیوم تراپی
-اخبار داغ, -اعصاب و روان, -زخم, -گوارش, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, پزشکان و متخصصان, تغذیه و رژیم درمانی, تنفس, جراحی, درد, زنان و زایمان, زندگی روزمره, سلامتی شما, سوختگی, طب سالمندان, طب فیزیکی،کمر و مفاصل, عمل, قلب و عروق, کرونا, کلیه و مجاری ادراری, مغز و اعصاب, وکیوم تراپی
نقاط قوت و نقاط ضعف وکیوم تراپی
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare