-زخم -گوارش -وکیوم تراپی زخم اطفال اورتوپدی جراحی درد دیابت سوختگی طب فیزیکی،کمر و مفاصل عفونت عمل قلب و عروق کرونا کلیه و مجاری ادراری مغز و اعصاب وارش وکیوم تراپی

نشانه های عفونت و آلودگی زخم که باید جدی بگیریم

نشانه های عفونت و آلودگی زخم که باید جدی بگیریم

نشانه های عفونت و آلودگی زخم که باید جدی بگیریم

نشانه های عفونت و آلودگی زخم که باید جدی بگیریم

در طول زندگی برای هر شخص پیش آمده که قسمت های مختلف بدنش زخم شده باشد. در این زمان ها مراقبت درست و داشتن آگاهی از علامت های عفونت زخم میتواند کمک زیادی درمان کند. عفونت و آلودگی زخم یکی از مواردی است که امکان دارد موجب بدتر شدن زخم میشود. زخم به ناحیه آسیب دیده از پوست گفته میشود که بر اثر نوعی ضربه یا حادثه رخ داده است.

هنگامی که میکروب ها از راه بریدگی به بافت های حساس زیر پوست وارد می شوند امکان دارد باعث عفونت زخم شود به صورت کلی عفونت بیشتر در بازه زمانی که زخم ایجاد شده به وجود می آید اطلاع و آگاهی از علائم مختلف آن مثل درد، تورم، و قرمزی زخم کمک زیادی به شناسایی عفونت خواهد کرد.

نشانه های عفونت و آلودگی زخم که باید جدی بگیریم

زخم ساده و بدون عفونت معمولا به مرور زمان نیاز دارد که بهبود یابد در حالی که بریدگی عفونی با گذشت زمان دردناک تر میشوند. پوست اطراف زخم اغلب رنگ قرمزی پیدا میکند و امکان دارد سوزش نیز داشته باشد. علاوه بر آن تورم در مکان آسیب دیده نیز مشاهده میشود. با بیشتر شن عفونت زخم شروع به ترشح ماده به رنگ زرد میکند که به ۀن چرک میگویند.
نحوه شناسایی عفونت و آلودگی زخم
با مشهاهده این عوامل بهترین کار این است که به دنبال راه حلی برای خوب شدن زخم خود باشید و در بسیاری از این موارد درمان پیشرفته ای نخواهد و در منزل از روش های مناسب برای بهبود آن استفاده کنیم.  من حیث المجموع توجه به زخم و پروسه درمان آن یکی از موضوعات است که باید بیمار دقت زیادی به آن داشته باشد.

نشانه های عفونت زخم 

همانطور که در سطر بالا گفته شد تمامی زخم ها عفونی نیستند و بیشتر آن ها با گذشت زمان بهبود پیدا میکنند اما در این میان اگر شرایط وخیم شد باید به سرعت به پزشک مراجعه نمایم و بهترین درمان را شروع کنیم.

شناسایی نشانه های زخم عفونی یکی از اقداماتی است که باید پیش از انجام هرکاری آن را انجام دهیم و اگر زخم در گروه بریدگی های ساده باشد و به مرور زمان بهتر شود دگر جای نگرانی خاصی نخواهد بود اما اگر زخم شما علائم زیر را دارد باید سریعا به پزشک مراعه نماید

علائم شامل:

سوزش در اطراف زخم
ترشحات زرد یا سبز ناشی از بریدگی
بوی نامطبوع زخم
ظهور رگه های قرمز روی پوست اطراف زخم
تب و لرز
درد
حالت تهوع
استفراغ
ضعف
هر کدام از علایم بالا ممکن است نشان دهنده گسترش عفونت و آلودگی زخم باشد. بدین ترتیب، لازم است در اولین زمان ممکن به پزشک مربوطه مراجعه کنید و از آنها درمان‌های متناسب را خواستار شوید. در این مواقع، لازم است خونسردی خود را حفظ کنید و به بهترین شکل ممکن مشکل را مدیریت کنید.

نشانه های عفونت و آلودگی زخم که باید جدی بگیریم
چه مواقعی در معرض عفونت زخم خواهیم بود؟
پس از آنکه علایم و نشانه‌های جدی عفونت زخم را بررسی کردیم، بهتر است به شناسایی موقعیت هایی بپردازیم که در آن احتمال بروز چنین زخم هایی بیش از پیش است. به طور کلی، برخی شرایط هستند که خطر ابتلا به بریدگی و زخم آلوده را افزایش می دهد. در ادامه به برخی از این موارد اشاره کرده ایم:

دیابت نوع ۱ یا ۲
سیستم ایمنی ضعیف
مصرف استروئیدها
شیمی درمانی
ایدز
گزیدگی توسط حیوان یا انسان
بریدگی به واسطه شی کثیف
زخم بزرگ و عمیق
برش دندانه دار
سن بالا
اضافه وزن
باقی ماندن بخشی از شی در پوست
کدام یک از علایم زخم عفونی جدی است؟

همانطور که گفته شد برسی های که بر روی بیماران انجام شده در بیشتر موارد شاهد بروز برخی نشانه های خاص هستیم که اول متن به این علائم و نشانه ها اشاره نمودیم ولی ممکن است بیماران به دنبال علائم جدی این زخم باشند.

در پاسخ به این ابهامات باید بگوییم که اغلب علایم بریدگی‌های عفونی یکسان هستند و به طور یکسانی جدی به نظر می رسند. بنابراین، نمی توان گفت که کدام یک از آنها بیش از دیگری خطرناک تر و جدی تر هستند. درنتیجه، بهتر است در هر زمانی که علایم مذکور را احساس کردید، از پزشک مربوطه برای جلوگیری از وخامت آن کمک بگیرید.

نشانه های عفوننت و آلودگی زخم که باید جدی بگیریم.
درمان‌های آلودگی و عفونت زخم کدام است؟
اگر به تازگی متوجه برخی علایم در اطراف و لبه‌های زخم خود شده اید، ممکن است به راحتی قادر به درمان آن در خانه باشید. برای این کار لازم است در ابتدا زخم را با آب و صابون بشویید و باقی مانده‌های بریدگی را از بین ببرید. برای این کار بهتر است از محلول‌های ضدعفونی کننده نظیر پراکسید هیدروژن استفاده کنید.

پس از تمیز شدن زخم، آن را خشک کنید و روی آن از پماد آنتی بیوتیکی و باند مناسب استفاده کنید. اگر قرمزی زخم بیشتر شد یا بریدگی چرک کرد، لازم است به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید. نباید برای درمان عفونت وخیم به درمان‌های خانگی بسنده کنید. در عوض بهتر است سریعا برای معالجه عفونت و آلودگی زخم به پزشک مراجعه کنید.

روش های درمانی متفرقه 
اگر بریدگی شما با استفاده از درمان‌های خانگی بهبود نمی‌یابد، ممکن است به پزشک برای تجویز برخی از آنتی بیوتیک ها نیاز داشته باشید. برخی از آنتی بیوتیک هایی که ممکن است توسط پزشکان تجویز شوند عبارت‌اند از:

آموکسی سیلین؛
سفالکسین؛
داکسی سایکلین؛
دیکلوکساسیلین؛
سولفامتوکسازول؛
کلیندامایسین.
در این مواقع پزشک اغلب زخم را تمیز می‌کند و از پانسمان مناسب برای بستن آن استفاده می‌کند. همچنین ممکن است پیش از تمیز کردن زخم در ابتدا از ماده بی حس کننده موضعی برای کاهش درد بیمار استفاده کنند.

نشانه های عفونت و آلودگی زخم که باید جدی بگیریم
چگونه از بروز عفونت و آلودگی زخم جلوگیری کنیم؟
در بسیاری از موارد ممکن است افراد دچار زخم‌های ساده شوند. در این مواقع رعایت برخی از موارد کمک زیادی به جلوگیری از تبدیل زخم ساده به نوع عفونی آن می‌کند. به همین دلیل است که اغلب مردم در ابتدای بروز زخم و بریدگی از مراقبت‌های خاصی برای جلوگیری از وخامت بیشتر زخم استفاده می کنند.

بلافاصله پس از آسیب باید محل زخم را تمیز کنید. اگر آب تمیز در دسترس نیست از دستمال مرطوب یا الکل استفاده کنید. پس از تمیز کردن محل آسیب دیدگی باید منتظر خشک شدن آن باشید. پس از خشک شدن آن باید از کرم ضد عفونی کننده یا آنتی بیوتیک برای جلوگیری از ورود میکروب‌ها بهره برید.

برای محافظت بیشتر از بریدگی بهتر است آن را با پانسمانی تمیز بپوشانید. توجه داشته باشید که پانسمان انتخابی باید مناسب باشد و به زخم نچسبد. البته بهتر است در صورت مشاهده هرگونه علایم به متخصصان مربوطه برای درمان بهتر آن مراجعه کنید.

علامت های عفونت و آلودگی زخم که باید جدی بگیرید.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های محبوب

راهکارهای برای جلوگیری از قطعی عضو
-زخم, -گوارش, -وکیوم تراپی زخم, اورتوپدی, جراحی, دیابت, سوختگی, عفونت, عمل, قطع عضو, وکیوم تراپی
نکاتی در مورد جلوگیری از قطع عضو
مراحل بهبود زخم
-زخم, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, جراحی, درد, دیابت, زخم های واریسی, زنان و زایمان, سوختگی, عفونت, عمل, وکیوم تراپی
مراحل بهبود زخم
زخم های واریسی و درمان آن
-زخم, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, جراحی, درد, دیابت, زخم های واریسی, سوختگی, عفونت, عمل
زخم های واریسی و درمان آن
نشانه های عفونت و آلودگی زخم که باید جدی بگیریم
-زخم, -گوارش, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, جراحی, درد, دیابت, سوختگی, طب فیزیکی،کمر و مفاصل, عفونت, عمل, قلب و عروق, کرونا, کلیه و مجاری ادراری, مغز و اعصاب, وارش, وکیوم تراپی
نشانه های عفونت و آلودگی زخم که باید جدی بگیریم
نقاط قوت و نقاط ضعف وکیوم تراپی
-اخبار داغ, -اعصاب و روان, -زخم, -گوارش, -وکیوم تراپی زخم, اطفال, اورتوپدی, پزشکان و متخصصان, تغذیه و رژیم درمانی, تنفس, جراحی, درد, زنان و زایمان, زندگی روزمره, سلامتی شما, سوختگی, طب سالمندان, طب فیزیکی،کمر و مفاصل, عمل, قلب و عروق, کرونا, کلیه و مجاری ادراری, مغز و اعصاب, وکیوم تراپی
نقاط قوت و نقاط ضعف وکیوم تراپی
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare